POLSKIE TOWARZYSTWO NUMIZMATYCZNE, ODDZIAŁ W GDAŃSKU

 stdarek
Strona główna
 
Aktualności
 
Władze
 
GZN
 
Publikacje
 
Linki
 
Kontakt
Ze względu na niepokojąco wzrastającą ilość zachorowań na Covid 19, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych członków oraz sympatyków zdecydowaliśmy się zrezygnować z najbliższego spotkania odczytowego organizowanego w Muzeum Gdańska, przypadającego w lutym br. O kolejnych spotkaniach będziemy informować Państwa na naszym profilu na Facebooku oraz na stronie internetowej.

Z okazji Nowego 2022 Roku najserdeczniejsze życzenia przede wszystkim zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu oraz satysfakcji z realizacji swoich pasji kolekcjonerskich wszystkim członkom i sympatykom Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego składa Zarząd Gdańskiego Oddziału PTN.

Jednocześnie zapraszamy na uroczyste spotkanie świąteczno - noworoczne 13 stycznia 2022 r. o godz. 17 do Sali Edukacyjnej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, znajdującej się w Ratuszu Głównego Miasta (wejście od ulicy Piwnej).

Z przyczyn od nas niezależnych musimy z przykrością odwołać zaplanowane na 2 grudnia br spotkanie członków i sympatyków Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, poświęcone motywom Bożego Narodzenia występującym na monetach i medalach.

Medal religijny Sebastiana Dadlera, 1635 r

źródło zdjęcia: allegro


Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zaprasza w dniu 4 listopada 2021 r. (czwartek) o godz. 17:00 do Sali Edukacyjnej Muzeum Gdańska, znajdującej się w Ratuszu Głównego Miasta (wejście od ulicy Piwnej) na comiesięczne spotkanie swoich członków i sympatyków. Na spotkaniu prezes Małgorzata Gizińska przedstawi zebranym relację z pobytu jako delegat Oddziału na XVI Walnym Zjeździe Sprawozdawczym PTN w Kielcach w październiku br. Delegaci na zjazd - oprócz uczestnictwa w obradach - mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu kolekcjonerskim, sesji naukowej oraz wycieczce do Rezerwatu Kadzielnia i Jaskini Raj.


Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zaprasza swoich członków i sympatyków w dniu 7 października 2021 r. (czwartek) o godz. 17:00 do Sali Edukacyjnej Muzeum Gdańska, znajdującej się w Ratuszu Głównego Miasta (wejście od ulicy Piwnej) na odczyt Miłosza Frąckowiaka pt. "Akademia Medyczna w Gdańsku. Medale, gdańscy rzeźbiarze i trochę historii".
Miłosz Frąckowiak jest autorem wielu artykułów o tematyce medalierskiej, m.in. katalogu medali gdańskich - publikowanego w Gdańskich Zeszytach Numizmatycznych oraz współautorem książki „Zaszczytne i pamiątkowe symbole w polskim przemyśle okrętowym”


2 września 2021 r. w Sali Edukacyjnej Muzeum Gdańska, odbyło się spotkanie członków Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Z względu na niewielką – z różnych względów - frekwencję, zdecydowano przenieść planowany na ten dzień odczyt Miłosza Frąckowiaka o medalach Akademii Medycznej w Gdańsku na miesiąc październik. W zamian obejrzano wykład prof. Borysa Paszkiewicza pt. „Jak monety opisują początki Gdańska” zamieszczony na platformie youtube przez Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak.

Link do tego interesującego wykładu: https://www.youtube.com/watch?v=DqLm0gPp2aU

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zaprasza swoich członków i sympatyków w dniu 5 sierpnia 2021 r. o godz. 17:00 do pracowni wybitnej gdańskiej artystki – medalierki Dobrochny Surajewskiej.
Dobrochna Surajewska jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od wielu lat współpracuje z Mennicą Polską S.A., projektując medale i numizmaty, monety obiegowe, kolekcjonerskie oraz inwestycyjne. Jej projekty zdobywają wiele nagród, m.in. I miejsce na międzynarodowym konkursie Coin of the Year 2013 (COTY) i tytuł najbardziej inspirującej monety. Na spotkaniu będzie można porozmawiać z artystką o tym, co stanowi inspirację dla interesujących projektów oraz o technikach stosowanych przez nią w pracowni.

Więcej na temat działalności artystki na stronie: link

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zaprasza swoich członków i sympatyków w dniu 8 lipca 2021 r. o godz. 16:30 do Muzeum Narodowego w Gdańsku. W Muzeum będzie można zwiedzić otwartą w maju br. wystawę stałą pt. „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”. Prezentuje ona rzeźby, obrazy oraz wytwory rzemiosła artystycznego obecne w Gdańsku od XIII do 2.poł. XVIII w., związane ze sztuką sakralną, działalnością publiczną mieszczan oraz z ich życiem prywatnym. Umożliwia poznanie i lepsze zrozumienie świata ludzi, którzy żyli w Gdańsku przed wiekami.

Więcej informacji na temat ekspozycji można znaleźć na stronie: link

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego po długiej przerwie zaprasza w dniu 8 czerwca 2021 r. o godz. 17:00 do Sali Edukacyjnej Muzeum Gdańska, znajdującej się w Ratuszu Głównego Miasta (wejście od ulicy Piwnej) na planowany wcześniej odczyt mgra Pawła Powirskiego p.t. „Odnalezione i zaginione. Numizmatyczne odkrycia z Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku”.

Paweł Powirski jest pracownikiem Muzeum Narodowego w Gdańsku, z wykształcenia archeologiem, historykiem sztuki i numizmatykiem. Jego zainteresowania badawcze to numizmatyka na Pomorzu od późnego średniowiecza do XX wieku oraz nowożytna sztuka i architektura warmińska ze szczególnym uwzględnieniem zespołów pielgrzymkowych. Na spotkaniu opowie o powikłanych losach dwóch fragmentów dawnej kolekcji gdańskich zbiorów numizmatycznych.

Wobec zawrotnego tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa i nasilającym się w związku z tym zagrożeniem epidemicznym - w trosce o bezpieczeństwo oraz zdrowie naszych członków i sympatyków - jesteśmy zmuszeni kolejny raz wstrzymać do odwołania nasze spotkania w Muzeum Gdańska. O wszystkich zmianach będziemy informować Państwa na naszym profilu na Facebooku oraz na stronie internetowej.

Przepraszamy, ale z przyczyn od nas niezależnych zmuszeni jesteśmy odwołać odczyt Pana Pawła Powirskiego p.t. „Odnalezione i zaginione. Numizmatyczne odkrycia z Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku” planowany na 6 października br. Nie odwołujemy jednak spotkania członków Oddziału Gdańskiego PTN, zmieniając jego charakter na organizacyjny. O późniejszym terminie odczytu powiadomimy na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku.

Ze względu na zagrożenie koronawirusem, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych członków oraz sympatyków wstrzymujemy do odwołania spotkania połączone z odczytami, organizowane cyklicznie w Muzeum Gdańska. O wszystkich zmianach będziemy informować Państwa na naszym profilu na Facebooku oraz na stronie internetowej.

Dnia 3 marca 2020 r. odbyło się walne zebranie sprawozdawcze Oddziału Gdańskiego PTN. Przed zebraniem doc. dr inż. Miłosz Frąckowiaka wygłosił odczyt p.t. „Stoczniowe cienie i blaski”. Wystąpienie to stanowiło kontynuację tematu rozpoczętego na poprzednim spotkaniu a poświęconego szeroko pojętej problematyce polskich stoczni. Podczas zebrania odbyła się miła uroczystość wręczenia medali „Merentibus – Zasłużonym”. Medale wręczali członkowie Kapituły odznaczenia: Aleksander Kuźmin, Małgorzata Gizińska, Andrzej Denis oraz Paweł Powirski. Nagrodzeni zostali: Aleksandra Szymańska – Bukowska, Aleksander Kużmin, Stefan Hetmański, Miłosz Frąckowiak i Romuald Sieradzki.
fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4, fot. 5, fot. 6, fot. 7.

Dnia 4 lutego 2020 r. doc. dr inż. Miłosz Frąckowiak wygłosił odczyt pt. „Medale polskich stoczni”. Prelegent jest autorem wielu artykułów o tematyce medalierskiej publikowanych w „Gdańskich Zeszytach Numizmatycznych”, m.in. twórcą zamieszczonego tam katalogu medali gdańskich. Jest również współautorem książki „Zaszczytne i pamiątkowe symbole w polskim przemyśle okrętowym”
fot. 1, fot. 2,

W dniu 7 stycznia 2020 r. członkowie i sympatycy oddziału gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego spotkali się na tradycyjnym spotkaniu świąteczno – noworocznym. Spotkanie było okazją do złożenia sobie serdecznych życzeń noworocznych, omówienia planów na przyszłość oraz wspominania miłych minionych chwil.
Oto kilka ujęć z tego spotkania:
fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4, fot. 5.

Z Nowym Rokiem wszystkim Naszym Przyjaciołom składamy serdeczne życzenia szczęścia, zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji w rozwijaniu swoich zainteresowań i pasji kolekcjonerskich, zapraszając jednocześnie na spotkanie świąteczno - noworoczne w dniu 7 stycznia 2020 roku o godz. 17:00 do Sali Edukacyjnej Muzeum Gdańska, znajdującej się w Ratuszu Głównego Miasta (wejście od ulicy Piwnej).

W dniu 3 grudnia 2019 r. odczyt pt. „O Stanisławie Szukalskim” wygłosił Pan Mariusz Habkowski, wiceprezes naszego oddziału, z zamiłowania kolekcjoner i pasjonat banknotów. Tym razem zaprezentował temat odmienny od swoich zainteresowań, przedstawiając zebranym niezwykle interesującą sylwetkę polskiego rzeźbiarza, malarza, rysownika, projektanta i teoretyka sztuki, działającego głównie na terenie Stanów Zjednoczonych oraz jego twórczość – stosunkowo mało znaną w naszym kraju. Więcej na temat tej ciekawej postaci można przeczytać w kolejnym numerze Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych.
Na spotkaniu omawiano także projekt regulaminu nowego oddziałowego odznaczenia – medalu „Merentibus – Zasłużony”, wybierając skład jego Kapituły w osobach P. Aleksandra Kuźmina – kanclerza, P. Małgorzaty Gizińskiej – wicekanclerza, P. Andrzeja Denisa – członka oraz P. Pawła Powirskiego – sekretarza i kronikarza.

W dniu 4 listopada 2019 r. członkowie i sympatycy Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego wybrali się na wycieczkę do Strefy Historycznej Wolnego Miasta Gdańska – na zaproszenie jednego z gospodarzy placówki pana Mirosława Piskorskiego. To niewielkie, ale bardzo interesujące muzeum - zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Gdańska - posiada wiele ciekawych i cennych eksponatów. Można tu obejrzeć dokumenty i obiekty świadczące o dynamicznym rozwoju gospodarczym miasta w prezentowanym okresie, ale także ślady życia codziennego w Wolnym Mieście Gdańsku. Pan Mirosław Piskorski osobiście oprowadził nas po muzeum, opowiadając wiele interesujących historii, związanych z prezentowanymi pamiątkami – za co serdecznie mu dziękujemy.
fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4, fot. 5.

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Heidricha, jednego z najwybitniejszych polskich grafików, projektanta banknotów obiegowych i kolekcjonerskich. Pierwszym banknotem jego projektu wprowadzonym do obiegu było 500 złotych z Tadeuszem Kościuszką. Był projektantem serii banknotów „Wielcy Polacy” (funkcjonującej do 1996 r.) oraz pięciu nowych banknotów z władcami Polski, wprowadzonych w 1996 r. wraz z denominacją złotego, aż do dzisiaj znajdujących się biegu. Andrzej Heidrich projektował również znaczki pocztowe, a także dokumenty państwowe (np. paszporty), odznaki i odznaczenia, herby ziemskie i grodzkie, a nawet orzełki na czapkach wojskowych. Jest m.in. autorem poprawek obowiązującego dziś herbu Polski. Andrzej Heidrich od 1949 r. współpracował ze Spółdzielnią Wydawniczą „Czytelnik", jako projektant okładek i ilustrator. Od 1974 r. był naczelnym grafikiem tego wydawnictwa. Za ilustracje książkowe i opracowania graficzne otrzymał wiele nagród.

W dniach 4 – 5 października 2019 r. w Muzeum Gdańska zorganizowana została III Pomorska Konferencja Numizmatyczna pt.: „Ekonomiczna, artystyczna i informacyjna rola środków płatniczych oraz medali”. Współorganizatorami konferencji byli: dr inż. Tomasz Olkowski, kierujący Gabinetem Numizmatycznym Muzeum Gdańska oraz Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Wykład inauguracyjny pt. „Odrodzenie złotego” przy wystawie plenerowej Narodowego Banku Polskiego na placu zewnętrznym Centrum FORUM, Targ Sienny 7. - wygłosił pan Mateusz Sora z Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie. Po wykładzie oraz obejrzeniu wystawy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do Ratusza Głównego Miasta Gdańska – do Wielkiej Sali Wety. Miłym akcentem spotkania było uroczyste wręczenie naszemu zasłużonemu członkowi – Panu Aleksandrowi Kuźminowi odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Więcej na temat tego spotkania będzie można przeczytać w następnym numerze Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych, który ukaże się na początku stycznia 2020 r.
fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4, fot. 5, fot. 6, fot. 7.

Dnia 3 września 2019 r. w Muzeum Gdańska odczyt pt. „Maria Klementyna Sobieska, wnuczka króla Polski Jana III Sobieskiego, królową Anglii, Szkocji i Irlandii” wygłosił pan dr Andrzej Denis – członek naszego oddziału, autor licznych wystąpień oraz artykułów o tematyce medalierskiej, publikowanych w Gdańskich Zeszytach Numizmatycznych. Obecni mieli także możliwość obejrzenia z bliska świetnie wykonanych kopii omawianych medali.

W trakcie wrześniowego spotkania odbyła się także miła uroczystość. Pan Aleksander Kuźmin – wieloletni prezes a obecnie prezes honorowy naszego oddziału a także członek honorowy Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego i przez pewien okres prezes całego stowarzyszenia - obchodził swój jubileusz 80 – lecia. Z tej okazji, w imieniu wszystkich członków oddziału gdańskiego PTN pani prezes Małgorzata Gizińska wręczyła Szanownemu Jubilatowi ozdobny dyplom wraz z życzeniami zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz pamiątkę w postaci kompozycji kopii medali w ozdobnym obramowaniu. Składamy serdeczne podziękowania pomysłodawcy i wykonawcy obydwu pamiątek – panu Andrzejowi Denisowi.
fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4, fot. 5, fot. 6.

W ostatnich dniach numizmatyka nie tylko gdańska, ale także ogólnopolska poniosła niepowetowane straty. Zmarł dr Jarosław Dutkowski – ceniony numizmatyk, prezes Stowarzyszenia Numizmatyków Profesjonalnych, przez pewien okres także prezes Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Redaktor naczelny „Przeglądu Numizmatycznego”, autor wielu artykułów i publikacji książkowych z zakresu numizmatyki średniowiecznej i nowożytnej, wielokrotny czynny uczestnik polskich i zagranicznych konferencji numizmatycznych.
Na początku lipca zmarł także nasz serdeczny kolega komandor Marynarki Wojennej Michał Skąpski, wieloletni członek naszego Oddziału, pełniący przez długi okres funkcję członka Komisji Rewizyjnej.
Wyrazy szczerego żalu i współczucia rodzinie, bliskim oraz współpracownikom – składa Zarząd i członkowie Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział Gdański.

Dnia 7 maja 2019 r. w Muzeum Gdańska odczyt pt. „Medale Michała Kubiaka w zbiorach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy” wygłosiła pani Irena Borowczak. Nasz gość przez wiele lat kierował Działem Numizmatycznym w bydgoskim muzeum, jest autorką licznych wystaw oraz wydawnictw o tematyce numizmatycznej i medalierskiej. Przedstawiła postać Michała Kubiaka, rzeźbiarza i medaliera, laureata wielu konkursów rzeźbiarskich. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował w dniu 2 kwietnia 2019 r. odczyt pana Roberta Aponowicza pt. „Kultura i sztuka na szwedzkich banknotach i monetach od 1971 r.” Prelegent jest z wykształcenia historykiem - archiwistą, z zamiłowania kolekcjonerem, pasjonatem numizmatyki i filatelistyki a także historii motoryzacji.
Na wtorkowym spotkaniu zaprezentował system walutowy funkcjonujący w Szwecji od roku 1971, ze szczególnym uwzględnieniem elementów zdobniczych znajdujących się na banknotach tego kraju.
fot. 1, fot. 2, fot. 3.

5 marca 2019 r. odczyt pt. „Wędrówka z gotówką. Miasta polskie na banknotach” wygłosił Pan Paweł Powirski. Autor jest z wykształcenia archeologiem i historykiem sztuki. Od 2011 roku jest związany z Muzeum Narodowym w Gdańsku. Z zamiłowania jest numizmatykiem, skupionym na mennictwie Państwa Zakonu Krzyżackiego w Prusach i mennictwie nowożytnym Polski Królewskiej. W swoim wystąpieniu zaprezentował miasta i ich charakterystyczne elementy, które znalazły się na polskich banknotach. Przedstawił, jak postrzegano architekturę miejską i jak ją wykorzystywano w celach propagandowych na banknotach.
Po odczycie odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze członków gdańskiego oddziału. W przeprowadzonym głosowaniu zostały wyłonione władze oddziału na kolejne cztery lata. W jego wyniku skład Zarządu się nie zmienił a jedynie skład Komisji Rewizyjnej – jej nowym członkiem został p. Paweł Powirski.
fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4, fot. 5.

W dniu 5 lutego 2019 r. w Muzeum Gdańska dr hab. prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Bartosz Awianowicz wygłosił bardzo interesujący wykład pt. „Honos i Virtus w mennictwie starożytnego Rzymu oraz w medalierstwie nowożytnym (XVI – XVIII w.)”. Wykład poświęcony był dwóm bóstwom – ideom czczonym przez starożytnych Rzymian łącznie przynajmniej od 205 r. p.n.e., kiedy to poświęcono pierwszą w Rzymie świątynię Honor i Virtus. W medalierstwie wczesnej epoki nowożytnej najciekawszej recepcji doczekał się wspólny wizerunek HONOS ET VIRTVS z sesterców Galby, Witeliusza i Wespazjana.

Więcej informacji na temat naszego gościa znajdziecie Państwo pod linkiem: link
Na zdjęciu: medal pośmiertny Pietra Gradenigo, odlany wg stempla Giovanniego Zenobia Webera w 1776 r.

Głęboko poruszeni tragiczną śmiercią Prezydenta Miasta Pana Pawła Adamowicza przekazujemy wyrazy najszczerszego współczucia Jego Rodzinie, Przyjaciołom oraz Współpracownikom - członkowie Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

źródło zdjęcia: link


8 stycznia 2019 r. w Sali Edukacyjnej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska odbyło się uroczyste spotkanie noworoczne. Było ono okazją do podsumowania działań statutowych w minionym roku oraz przedstawienia planów na przyszłość.
fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4, fot. 5, fot. 6.

Z okazji Nowego 2019 Roku najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu oraz satysfakcji w rozwijaniu pasji kolekcjonerskiej wszystkim członkom i sympatykom Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego składa Zarząd Gdańskiego Oddziału PTN.

Jednocześnie zapraszamy na uroczyste spotkanie świąteczne i noworoczne w pierwszy wtorek miesiąca 8 stycznia 2019 r. o godz. 17 do Sali Edukacyjnej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, znajdującej się w Ratuszu Głównego Miasta (wejście od ulicy Piwnej).

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował w dniu 4 grudnia 2018 r. odczyt Małgorzaty Gizińskiej, prezesa PTN O/Gdańsk pt.: „Dzieje skarbonki”. Skarbonka – przedmiot doskonale znany nam z okresu dzieciństwa, pomagający dzieciom w przechowywaniu drobnych oszczędności - posiada interesującą historię, sięgającą zamierzchłej przeszłości. Tracąc coraz częściej swoją podstawową funkcję, staje się współcześnie jedynie zabawką, gadżetem lub przedmiotem kolekcjonowania. O historii skarbonek i o pewnej ciekawej ich kolekcji można było posłuchać na wtorkowym spotkaniu.

Na zdjęciu karty z motywem Orła białego, ze zbiorów Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.Informujemy, że najbliższe spotkanie członków i sympatyków Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, przypadające na dzień 2 października 2018 roku nie odbędzie się. Przepraszamy a na kolejne spotkanie zapraszamy już 6 listopada br.

Na zdjęciu fragment wystawy pt. "Król jedzie!" czynnej do 30 października 2018 r. w Muzeum Gdańska.Z okazji przypadającej w 2018 roku 65 rocznicy powstania Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oraz 30 - lecia Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych w dniach 27 – 28 września br. odbyło się uroczyste spotkanie, połączone z II Pomorską Konferencją Numizmatyczną pt. „Ekonomiczna, artystyczna i informacyjna rola środków płatniczych i medali” - przygotowywaną przez Muzeum Gdańska, przy współpracy PTN O/Gdańsk. Na uroczystości oraz konferencję przybyło wielu gości z całej Polski, których mogliśmy przyjąć pierwszego dnia w pięknej Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta. Drugiego dnia uczestnicy spotkania przenieśli się do sali edukacyjnej Muzeum Gdańska (wejście od ulicy Piwnej). Więcej na temat jubileuszu można przeczytać w ostatnim specjalnym numerze Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych.
Zapraszamy do lektury.


Pierwsze po wakacjach spotkanie w Muzeum Gdańska w dniu 4 września 2018 r. miało charakter organizacyjny, związany z planowanymi na 27 – 28 września br. uroczystymi obchodami 65 rocznicy powstania Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Dodatkową atrakcją była prezentacja najnowszej książki naszego członka dr hab. Dariusza Świsulskiego, pt. „Polska elektryka w medalierstwie i filatelistyce”. Więcej na temat tego interesującego wydawnictwa będzie można przeczytać w najnowszym numerze Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych.
fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował w dniu 5 czerwca 2018 r. odczyt Aleksandra Kuźmina pt.: „Kilka uwag o 10 – fenigówce Wolnego Miasta Gdańska z 1920 roku.” Prelegent, wieloletni członek naszego stowarzyszenia, przez długi czas sprawował funkcję prezesa oddziału. Jest twórcą „Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych, autorem wielu artykułów publikowanych w tym wydawnictwie a także w innych czasopismach numizmatycznych. Na spotkaniu opowiedział o ciekawej monecie zastępczej, wybitej przed oficjalnym powołaniem do życia Wolnego Miasta Gdańska, tj. przed 15 listopada 1920 r.
Zdjęcie pochodzi ze strony: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61894164


Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego - w zamian za odwołany z powodu choroby prelegenta odczyt - zaprosił swoich członków i sympatyków w dniu 8 maja 2018 r. do zaprzyjaźnionego Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu na spotkanie w kawiarence historycznej „Clio” z prof. dr hab. Aleksandrem Bursche z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pretekstem do spotkania było niezwykłe, unikalne znalezisko z okolic Elbląga, tzw. aureus (nominał bity z czystego złota), wybity na cześć Faustyny Młodszej (ok. 130 – 176 r.), żony cesarza Marka Aureliusza. Znalezisko od 8 maja br. można podziwiać w części wystawy poświęconej Gotom w elbląskim Muzeum. Tematem bardzo interesującego wykładu był szeroki kontekst napływu rzymskiego złota na tereny Barbaricum.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował w dniu 3 kwietnia 2018 r. odczyt pani Alicji Szczypińskiej pt.: Akademia Goldenmark – złote finanse osobiste”. Grupa Goldenmark (dawniej Mennica Wrocławska) jest największym dealerem złota i srebra lokacyjnego w Polsce. Jej oddziały zlokalizowane są w trzynastu polskich miastach, m.in. w Gdańsku. Oferta dostępna jest również w blisko 450 placówkach partnerskich.
Na spotkaniu zaprezentowane zostały monety lokacyjne (bulionowe). Odczyt ma charakter komercyjny.


Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował w dniu 6 marca 2018 r. odczyt dr inż. Miłosza Frąckowiaka pt.: „Kolekcjonerzy i losy ich zbiorów.” Prelegent, wieloletni członek naszego stowarzyszenia, przez długi okres sprawował funkcję sekretarza oraz wiceprezesa oddziału. Jest autorem wielu artykułów o tematyce medalierskiej publikowanych w „Gdańskich Zeszytach Numizmatycznych”, m.in. twórcą zamieszczonego tam katalogu medali gdańskich. Dr Frąckowiak opowiedział o środowisku trójmiejskich kolekcjonerów - numizmatyków oraz przedstawił najciekawsze kolekcje. Opowiedział także o początkach swojej pasji kolekcjonerskiej a także o pieczołowicie od lat gromadzonych zbiorach.
Podczas spotkania odbyło się także zebranie sprawozdawcze członków Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował w dniu 6 lutego 2018 r. odczyt mgr Małgorzaty Gizińskiej pt.: „Dzieje mennictwa elbląskiego”. Autorka, z wykształcenia historyk - muzealnik przez prawie czterdzieści lat pracowała w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu, zajmując się zbiorami numizmatycznymi oraz historycznymi w tej instytucji. Jest autorką artykułów w „Gdańskich Zeszytach Numizmatycznych” oraz w „Roczniku Elbląskim”.
Serdecznie zapraszamy. fot. 1.

W dniu 9 stycznia w Sali Edukacyjnej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska odbyło się tradycyjne noworoczne spotkanie członków gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Goście, po złożeniu sobie życzeń dyskutowali o planowanych działaniach naukowych, popularyzatorskich oraz wystawienniczych towarzystwa.
fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4.

Z okazji Nowego 2018 Roku najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu oraz satysfakcji w rozwijaniu pasji i pomnażaniu kolekcji wszystkim członkom i sympatykom Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego składa Zarząd Gdańskiego Oddziału PTN.

Jednocześnie zapraszamy na uroczyste spotkanie świąteczne i noworoczne wyjątkowo w drugi wtorek miesiąca 9 stycznia 2018 r. o godz. 17 do Sali Edukacyjnej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, znajdującej się w Ratuszu Głównego Miasta (wejście od ulicy Piwnej).
(Fot. P.Wlizło)

W dniu 5 grudnia 2017 r. o odbył się ostatni już w tym roku odczyt pt.: „Kolekcja ortów gdańskich w zbiorach Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu”. Wygłosiła go mgr Agnieszka Krzywdzińska – z wykształcenia historyk, z zamiłowania numizmatyk. Obecnie pracuje jako nauczyciel w jednym z elbląskich liceów, jest doktorantem na wydziale historii Uniwersytetu Gdańskiego oraz autorką kilku artykułów w „Przeglądzie Numizmatycznym”, dotyczących znalezisk monet. Opowiedziała o ciekawym znalezisku sprzed lat, który trafił do zbiorów numizmatycznych elbląskiego muzeum.


Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował w dniu 7 listopada 2017 r. odczyt pt.: „Gdańskie tokeny ołowiane („żetony”) i źródła do ich poznania”, który wygłosił dr Tomasz Maćkowski – adiunkt w Zakładzie Metodologii Historii i Historii Historiografii na Uniwersytecie Gdańskim. Do jego zainteresowań badawczych należą metodologiczne aspekty zastosowania źródeł kultury materialnej w badaniach historycznych, w szczególności problematyka funkcjonowania ołowianych plomb towarowych, pieczęci osobistych oraz miejskich żetonów w XV - XVIII wieku a także zagadnienia metrologii (odważników) w okresie nowożytnym.
fot. 1, fot. 2, fot. 3.


(Fot. G. Kumorowicz)
Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował w dniu 3 października 2017 roku odczyt pt.: „Czym się różni moneta od medalu a czym medal od żetonu? Problemy terminologiczne", który wygłosił dr Arkadiusz Dymowski (Gdynia), specjalista od historii kultury materialnej, autor wielu publikacji dotyczących monet antycznych, wśród nich ciekawej pozycji: „Paranumizmatyczne obiekty wzorowane na obiektach antycznych jako medium nowożytnej propagandy i reklamy”. (Fot. G. Kumorowicz).
fot. 1, fot. 2, fot. 3.

W dniu 5 września 2017 r. odbył się zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego odczyt pt.: „Miasto z morza i marzeń w medalierstwie. Medale związane z Gdynią z kolekcji Bogumiła Filipka w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni. Odczyt wygłosiła pani dr Anna Śliwa, kierownik Działu Sztuki w Muzeum Miasta Gdyni, kurator wielu interesujących wystaw muzealnych oraz autorka cennych publikacji z dziedziny historii sztuki. Tematem odczytu były medale przekazane do gdyńskiego muzeum przez naszego kolegę i wieloletniego członka PTN dra Bogumiła Filipka. Jest on współautorem (wspólnie ze Zbigniewem Otrembą) niedawno wydanego wielostronicowego, bogato ilustrowanego katalogu, poświęconego medalom gdyńskim.
fot. 1, fot. 2, fot. 3.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował w dniu 6 czerwca 2017 roku ostatni przed wakacjami odczyt pt.: „Monety płytowe Szwecji i Rosji”, który wygłosił pan Aleksander Kuźmin – honorowy członek i prezes oddziału. Pieniądze płytowe pojawiły się w Szwecji w XVII - XVIII w. w formie płyt o wadze, która miała stanowić ekwiwalent wyrażonych nominalnie srebrnych monet talarowych, zgodnie ze stosunkiem wartości miedzi i srebra wynoszącym 100:1. Przyczyną emisji dużych i ciężkich monet płytowych był brak srebra w kraju, powstały w związku z koniecznością zapłacenia przez Szwecję wysokiej kontrybucji w wyniku przegranej wojny z Danią. W XVIII wieku na ograniczoną skalę uczynili podobnie Rosjanie.

Kilka dni temu w Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku odbyła się I Pomorska Konferencja Numizmatyczna pt. Mennictwo pomorskie od XIII do XX w. Funkcje ekonomiczne, informacyjne i artystyczne środków płatniczych i medali. Jej głównym organizatorem był dr inż. Tomasz Olkowski - kustosz Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Zainteresowani problematyką mogli wysłuchać wystąpień zaproszonych gości spoza Trójmiasta – Joanny Czarnowskiej z Muzeum Zamkowego w Malborku, Tomasza Bylickiego z Muzeum Historycznego Miasta Warszawy, Zbigniewa Potockiego z Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim i Pawła Wlizły z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu. Referaty na konferencję przygotowali także gospodarze - Tomasz Olkowski i Krzysztof Jachimowicz z MGMG oraz od lat zaprzyjaźnieni z naszym stowarzyszeniem – Karol Nowaliński z Gdańska i Romualda Włodarczak z Malborka. Nie zabrakło również materiałów przygotowanych przez członków gdańskiego oddziału PTN: Małgorzaty Gizińskiej, Andrzeja Denisa, Jarosława Dutkowskiego i Mariusza Habkowskiego. Dokładny program spotkania w najnowszym numerze GZN.
Kilka zdjęć z konferencji:
fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zaprasza 16 maja 2017 roku (wtorek) o godz. 12:00 do sali edukacyjnej Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku na I Pomorską Konferencję Numizmatyczną pt. Mennictwo pomorskie od XIII do XX w. Funkcje ekonomiczne, informacyjne i artystyczne środków płatniczych i medali. Jej głównym organizatorem jest Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Do udziału w konferencji oraz zaprezentowania swoich referatów zostali zaproszeni zarówno członkowie naszego Towarzystwa, jak i grono numizmatyków ze środowiska muzealnego Warszawy, Gdańska, Starogardu Gdańskiego, Malborka oraz Elbląga. Celem konferencji jest próba przedstawienie aktualnego stanu badań nad mennictwem pomorskim. Zaprezentowane zostaną różnorodne zagadnienia od mennictwa zakonnego po żetony gdańskie i pieniądz zastępczy w Wolnym Mieście Gdańsku. Nie zabraknie również tematów związanych z problematyką medalierstwa pomorskiego.
Serdecznie zapraszamy.

Informujemy, że w maju nie będzie odczytu organizowanego tradycyjnie w pierwszy wtorek miesiąca (2 maja 2017 r.). Zapraszamy natomiast 16 maja br. na konferencję numizmatyczną pt. "Mennictwo pomorskie od XIII do XX wieku. Funkcje ekonomiczne, informacyjne i artystyczne środków płatniczych i medali", przygotowywaną przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Szczegóły podamy wkrótce.

Trochę wspomnień...Od stycznia do września zeszłego roku w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni czynna była wystawa "60-Lecie Kręgu Staroharcerskiego 'Westerplatte' Przy Akademii Medycznej W Gdańsku", prezentująca medale oraz harcerskie pamiątki ze zbiorów prywatnych phm. kmdr. dr. Bogumiła FILIPKA, członka Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
fot. 1, fot. 2.
Więcej zdjęć pod linkiem: Kliknij tutaj

Szcześliwych, zdrowych i pogodnych świąt Wielkanocnych spędzonych w miłej rodzinnej atmosferze Życzy państwu Zarząd Oddziału Gdańskiego PTN.

W dniu 4 kwietnia 2017 r. odbył się zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego odczyt pana Mariusza Habkowskiego pt.: "Polski pieniądz papierowy wczoraj i dziś". Odczyt poświęcony był historii banknotów papierowych na świecie i w Polsce oraz sposobom ich zabezpieczeń. Omówione zostały najsłynniejsze przypadki fałszerstw i przedstawione sylwetki najsłynniejszych polskich fałszerzy.
Kilka zdjęć z odczytu: fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4, fot. 5.

W dniu 7 marca odbyło się coroczne walne zebranie sprawozdawcze Gdańskiego oddziału PTN. W dniu tym dokonano także wyboru prezesa i wiceprezesa oddziału na pozostały okres obecnej kadencji. Prezesem oddziału została pełniąca od października ubiegłego roku obowiązki prezesa - Małgorzata Gizińska, wiceprezesem Mariusz Habkowski. Na spotkaniu pani prezes przedstawiła także prezentację pt. "Reminiscencje z I Ogólnopolskiej Konferencji Medalierskiej w Krakowie", zorganizowanej w listopadzie ubiegłego roku.

W dniu 7 lutego 2017 r. odbył się zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego odczyt pt.: "Obce monety kontrasygnowane w obiegu polskim w XVI i XVII wieku", który wygłosił pan Andrzej Denis. Tematyka odczytu obejmowała monety Hiszpanii - talary i półtalary Filipa II, kontrasygnaty gdańskie z wojny Gdańska z królem Stefanem Batorym 1577, i moskiewskie Jefimki z 1655 r.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował przedstawiony dniu 6 grudnia 2016 r. odczyt pt.: "Medaliki religijne (XVI-XVIII w.). Zagadnienia klasyfikacji i terminologii", który wygłosił dr Jacek Kriegseisen z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.
Kilka zdjęć z odczytu: fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4, fot. 5.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował przedstawiony w dniu 8 listopada 2016 r. odczyt pt.: "Monety znalezione podczas badań archeologicznych na Starym Mieście w Elblągu", który wygłosiła Pani Małgorzata Gizińska, st. kustosz ds. numizmatyki i historii dawnej Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Prezes Oddziału Gdańskiego PTN.

Nowy Prezes Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego

W dniu 4 października 2016 r. odbyło się zebranie Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Po rezygnacji na początku roku Mariusza Habkowskiego, obowiązki Prezesa Oddziału, objęła pani Małgorzata Gizińska. Pani Gizińska pochodzi z Elbląga. Przez wiele lat była kustoszem w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. O jej pasjach można przeczytać w wywiadzie, jakiego udzieliła portalowi: info.elblag.pl.


Zebrania Oddziału (połączone z otwartymi odczytami): każdy pierwszy wtorek miesiąca (oprócz lipca i sierpnia), godz. 17:00 w Sali Edukacyjnej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska znajdującej się w Ratuszu Głównego Miasta (wejście od ulicy Piwnej).

Zapraszamy


Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował w dniu 6 września 2016 r. odczyt pt.: "Związki małżeńskie polskich Wazów w medalierstwie", który wygłosił pan Andrzej Denis.

23 sierpnia 2016 roku członek Zarządu Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego pan Andrzej Denis odebrał z rąk pani dyrektor Muzeum w Elblągu dr Marii Kasprzyckiej i w obecności pani st. kustosz mgr Małgorzaty Gizińskiej odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr Piotra Glińskiego. Z wnioskiem o przyznanie odznaczenia wystąpiło Muzeum Elbląskie biorąc pod uwagę 30-letnie kontakty i współpracę z wieloma muzeami w Polsce, m.in. liczne darowizny replik medali i monet.
Pan Andrzej Denis w towarzystwie pani Marii Kasprzyckiej i pani Małgorzaty Gizińskiej, odznaka i legitymacja.

Długoletni sympatyk Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, p. ppłk /r/, mgr Henryk Karpiński zorganizował przedstawioną w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni do 15 czerwca 2016 r. wystawę pt. "Udział Marynarki Wojennej w misjach zagranicznych Wojska Polskiego". Na wystawie można było zobaczyć m.in. odznaczenia polskie, ONZ, NATO i około 70 odznaczeń stron konfliktów (Afganistan, Chiny, Irak, Korea, Wietnam, USA).
Kilka zdjęć z wystawy: fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4, fot. 5, fot. 6, fot. 7.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował przedstawiony w dniu 7 czerwca 2016 r. odczyt pt.: "Medale upamiętniające osobę Marii Kazimiery, pochodzące z okresu koronacji i peregrynacji pary królewskiej po Pomorzu Gdańskim. Uwagi ikonograficzne", który wygłosił Jan Gustaw Rokita, doktorant WNHiS UKSW, specjalista ds. historii medalierstwa, autor licznych artykułów naukowych opublikowanych m.in. w Gdańskich Zeszytach Numizmatycznych, Biuletynie Numizmatycznym, Przeglądzie Numizmatycznym, Warszawskim Pamiętniku Numizmatycznym.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zaprasza od 15 stycznia 2016 roku do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Filia Naukowa, ul. Obrońców Wybrzeża 2, http://wbpg.org.pl na wystawę "Polskie banknoty wczoraj i dziś" ze zbiorów Mariusza Habkowskiego i Tomasza Olkowskiego.
Na wystawie obejrzeć można banknoty (lub ich kopie) emitowane od XVIII wieku do chwili obecnej. Prezentowane są również banknoty emitowane, gdy Polska nie istniała jako niepodległe państwo, a także takie, które nigdy nie były i nie miały służyć jako środek płatniczy.

Kilka zdjęć z wystawy: fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni http://www.muzeummw.pl/ zaprasza na wystawę "60-lecie Kręgu Starszoharcerskiego 'Westerplatte' przy Akademii Medycznej w Gdańsku" ze zbiorów prywatnych phm. kmdr. dr. Bogumiła Filipka, członka Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Ekspozycja jest udostępniona dla zwiedzających bezpłatnie od stycznia do września 2016 roku w holu Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1B w godzinach otwarcia muzeum.

Kilka zdjęć z uroczystego otwarcia wystawy w dniu 18 stycznia 2016 r.: fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4, fot. 5, fot. 6, fot. 7.

W ramach kampanii "Bezpieczne pieniądze" dla członków i sympatyków Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizowano spotkanie w dniu 2 lutego w Oddziale Okręgowym Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku, dotyczące obrotu bezgotówkowego oraz kampanii społecznej "Nie daj się nabrać! Sprawdź zanim podpiszesz."
W programie: informacje o korzyściach wynikających z posiadania rachunku bankowego, zaprezentowane zostały podstawowe formy oszczędzania, kredytowania, a także zagrożenia wynikające z zawierania umów finansowych.
Również zostały przedstawione zabezpieczenia polskich banknotów, a przede wszystkim nowego banknotu 200 zł.


Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował przedstawiony w Sali Edukacyjnej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w dniu 2 lutego 2016 r. odczyt pani Małgorzaty Gizińskiej pt.: "Elbląski pieniądz zastępczy w latach 1914-1923".
Odczyt poświęcony był historii lokalnego pieniądza zastępczego w postaci monet i banknotów urzędowych oraz żetonów prywatnych, emitowanych w Elblągu w okresie I wojny światowej oraz hiperinflacji początku lat 20-tych ubiegłego wieku. Prezentację elbląskich numizmatów poprzedził krótki rys historyczny dotyczący zjawiska emisji pieniądza zastępczego oraz jego rodzajów.

Dla osób, które nie miały okazji obejrzeć pokazywanej w paździeniku w Politechnice Gdańskiej wystawy poświęconej Janowi Heweliuszowi, wystawa ta od 17 listopada 2015 roku do 14 stycznia 2016 roku prezentowana była w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Filia Naukowa, ul. Obrońców Wybrzeża 2, http://wbpg.org.pl. Na wystawie przedstawiono szereg eksponatów ze zbiorów Dariusza Świsulskiego, takich jak monety, medale, banknoty, karty telefoniczne, książki, ryciny, znaczki pocztowe, stemple, koperty, pocztówki, podkładki pod piwo itd.


W dniu 5 stycznia 2016 roku odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne członków i sympatyków Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Była to też okazja do rozmowy o przyszłości Oddziału. W trakcie spotkania zostały wręczone wyróżnienia przyznane przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Dyplomami honorowymi nagrodzono: Bogumiła Filipka, Andrzeja Denisa, Stefana Hetmańskiego, Konstantego Siekierskiego i Mirosława Skibniewskiego.

Wiceprezes Zarządu Oddziału Gdańskiego PTN Dariusz Świsulski, za działalność przyczyniającą się do promocji i rozwoju numizmatyki oraz do popularyzacji idei ochrony zabytków numizmatycznych został wyróżniony srebrnym medalem im. prof. R. Kiersnowskiego.

Fotografia uczestników spotkania.


Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował przedstawiony w Sali Edukacyjnej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w dniu 1 grudnia 2015 r. odczyt pana Andrzeja Denisa pt.: "Epizod polski 1561-1562 w twórczości medalierskiej Stevena van Hervijcka - medale ostatnich Jagiellonów".
Zdjęcia z odczytu: fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował przedstawiony w Sali Edukacyjnej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w dniu 3 listopada 2015 r. odczyt pana Mariusza Habkowskiego pt.: "Motywy chrześijańskie na banknotach świata".

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował przedstawiony w Sali Edukacyjnej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w dniu 6 października 2015 r. odczyt pana Tomasza Olkowskiego pt.: "Mennictwo gdańskie w zbiorach Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Historycznego Miasta Gdańska".


Od 1 do 19 października w holu Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej, przed wejściem do Biblioteki Głównej można było oglądać wystawę poświęconą Janowi Heweliuszowi. Na wystawie przedstawiono szereg eksponatów ze zbiorów Dariusza Świsulskiego, takich jak monety, medale, banknoty, karty telefoniczne, książki, znaczki pocztowe, stemple, koperty, pocztówki, podkładki pod piwo itd.

Gablota 1, Gablota 2, Gablota 3, Gablota 4, Gablota 5.

W dniach 29-30 czerwca br. Politechnika Gdańska gościła uczestników I Sympozjum Historia Elektryki. Jedną z imprez towarzyszących sympozjum była wystawa medali i walorów filatelistycznych o tematyce elektrotechnicznej. Ponieważ nie wszyscy zainteresowani mogli wystawę obejrzeć, prezentowana była dodatkowo w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Filia Naukowa, Gdańsk, ul. Obrońców Wybrzeża 2. Na wystawie, w pięciu gablotach przedstawiono kilkadziesiąt medali, kart pocztowych i stempli ze zbiorów Dariusza Świsulskiego. Są one poświęcone zasłużonym elektrykom, upamiętniają ważne wydarzenia, czy rocznice związanymi ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, są też medale emitowane przez elektrownie i zakłady energetyczne oraz przedsiębiorstwa związane z elektrotechniką.

Informacja o wystawie na stronie internetowej Biblioteki.
Plakat z zaproszeniem, Gablota 1, Gablota 2, Gablota 3, Gablota 4.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował w dniu 1 września 2015 r. odczyt pana Andrzeja Denisa pt.: "Reforma groszowa w średniowiecznej Europie XIII-XIV wieku. Grosze turońskie, praskie i krakowskie".

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował przedstawioną 16 czerwca prelekcję Mariusza Habkowskiego pt. "Pieniądz - małe dzieło sztuki".
Znak pieniężny w każdym kraju, obok swej podstawowej funkcji środka płatniczego, pełni również rolę swojego rodzaju symbolu narodowego. Symbolika na pieniądzach w zasadzie zawsze nawiązuje do historii, tradycji, kultury danego kraju. Na odczycie przedstawiono zasady projektowania monet i banknotów, kształty i formy graficzne jakie przybierały znaki pieniężne na przestrzeni dziejów, a zwłaszcza w czasach współczesnych.
Podczas spotkania zostały wręczone nagrody laureatom konkursu graficznego.
Odczyt odbył się w Filii Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Plakat z zaproszeniem.

W dniach 29-31 maja 2015 roku w Krośnie odbył się XII Walny Sprawozdawczo-Wyborczy Zjazd Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Delegaci wybrali nowego Prezesa PTN - pana Przemysława Ziembę z Oddziału Radomskiego.
Szczegółowe informacje na temat zjazdu podane są w czerwcowym Numerze Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował w kwietniu 2015 roku konkurs pt. „Projektuję monetę”. Konkurs skierowany był do uczniów klas gimnazjalnych oraz VI klas szkoły podstawowej. Pilotażowo zorganizowany został w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 6 w Gdańsku. Wpłynęło 30 prac, które zostały poddane ocenie przez komisję konkursową w składzie: Bożena Wis z Oddziału Okręgowego w Gdańsku Narodowego Banku Polskiego, Tomasz Olkowski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oraz Mariusz Habkowski z Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Wyłoniono 11 prac zasługujących zdaniem komisji na wyróżnienie. Ogłoszenie wyników nastąpiło 16 czerwca 2015 r.

Plakat z zaproszeniem.

W czerwcu 2015 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Filia Naukowa, prezentowana była wystawa przygotowana po patronatem Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego "Medale biegowe", na której pokazano medale, których zdobywcą i właścicielem jest Janusz Skosolas.
Wystawa prezentowała kilkadziesiąt medali zdobytych podczas biegów organizowanych na całym świecie, m.in. w Pradze, Wiedniu, Nowym Jorku, czy Tokio. Nie zabrakło też pamiątek po biegach organizowanych w Polsce, w tym tak znanych jak biegi gdyńskie, w których zdobywa się poszczególne elementy składające się ostatecznie na kompletne trofeum (np. słynny Medal - Żaglowiec), czy też Bieg Katorżnika, gdzie medale są olbrzymie i jedyne w swoim rodzaju.

Plakat z zaproszeniem, Zdjęcie 1 z wystawy, Zdjęcie 2 z wystawy.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował przedstawiony w Sali Edukacyjnej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w dniu 2 czerwca 2015 r. odczyt Dariusza Świsulskiego pod tytułem: "Pamiątki z wakacji, czyli czego prawdziwi numizmatycy nie zbierają". Odczyt został uzupełniony prezentacją kilkuset tzw. dukatów lokalnych i żetonów. W czerwcowym numerze Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych zaprezentowano artykuł przygotowany na podstawie tego referatu.

Zdjęcie z odczytu.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował przedstawiony w Sali Edukacyjnej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w dniu 5 maja 2015 r. odczyt pana Roberta Aponowicza pt.: "Wojciechowski bez granic".
Referat przygotowany na podstawie materiałów zebranych w IPN i pochodzących z tzw. Zachodniej Białorusi dotyczył sprawozdania z 1940 roku dla sekretarza Ponomarienki, na temat historii pewnego fałszerstwa.

W Muzeum Archeologicznym w Gdańsku 28 kwietnia 2015 roku odbył się wykład prof. Borysa Paszkiewicza z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego "Przedkrzyżackie mennictwo Pomorza Gdańskiego - porywające odkrycia i przyziemne wątpliwości".

Plakat z zaproszeniem

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował przedstawiony w Sali Edukacyjnej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w dniu 7 kwietnia 2015 r. odczyt pana Mariusza Habkowskiego pt.: "Wizerunki godła państwowego na monetach II RP oraz PRL".
Odczyt poświęcony był wizerunkom orła z polskiego godła państwowego na monetach II RP oraz PRL. Przyjęte jest, aby wizerunek umieszczany na monetach odpowiadał wzorowi określonemu w odpowiednich aktach prawnych. Okazuje się jednak, iż projektanci monet podchodzili do tego zagadnienia z dużą swobodą, niejednokrotnie dając upust inwencji twórczej. Na odczycie zaprezentowano zarówno wizerunki orła ze zmienionymi, w stosunku do oficjalnie obowiązującego wzorca proporcjami jak i stanowiące całkowicie autorskie rozwiązania graficzne projektantów monet.


Fot. 1, fot. 2, fot.3.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował przedstawioną w marcu 2015 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Filia Naukowa, wystawę "Nauczyciele na medalach".

Gablota 1, , gablota 2, gablota 3, gablota 4, gablota 5.

W dniu 3 marca 2015 r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Uczestnicy zebrania jednomyślnie udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi.
Do Zarządu na kolejną kadencję zostali wybrani: Mariusz Habkowski - prezes, Dariusz Świsulski - wiceprezes, Zbigniew Mikucki - skarbnik, Robert Aponowicz - sekretarz, Andrzej Denis - członek. Do Komisji Rewizyjnej wybrano Stefana Hetmańskiego i Michała Skąpskiego. Delegatem na Walne Zebranie został Mariusz Habkowski.

Uczestnicy Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego wyrażając najwyższe uznanie dla pracy, poświęcenia i talentów organizacyjnych, w dniu 3 marca 2015 roku nadali Panu Aleksanderowi M. Kuźminowi tytuł i godność Honorowego Prezesa Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Aleksander M. Kuźmin pełnił funkcję Prezesa OG PTN w latach 2003-2014. O jego zasługach można przeczytać w Gdańskich Zeszytach Numizmatycznych nr 120.

Dyplom

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował przedstawiony w Sali Edukacyjnej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w dniu 3 marca 2015 r. odczyt prezesa OG PTN, pana Mariusza Habkowskiego pt.: "Elektrotechnika na banknotach". Przedstawione zostały banknoty, na których widnieją wizerunki takich wybitnych elektryków, jak np. Nicola Tesla, Benjamin Franklin, Alessandro Volta czy Michael Faraday.
Odczyt ten był pierwszą imprezą towarzyszącą planowanemu na 29-30 czerwca 2015 r. w Gdańsku I Sympozjum Historia Elektryki, organizowanemu przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

W ramach Politechniki Otwartej odbyła się wystawa "Medale uczelni wyższych Trójmiasta" ze zbiorów Dariusza Świsulskiego, członka Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Ekspozycja była dostępna w marca 2015 r. w holu Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej, Gmach Główny.

Więcej informacji o wystawie można przeczytać na stronie internetowej Politechniki Gdańskiej.
Galeria zdjęć z otwarcia wystawy.
Plakat z informacją o wystawie.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego przedstawił w lutym 2015 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Filia Naukowa, wystawy ze zbiorów Aleksandra M. Kuźmina "Zygmunt III Waza na medalach i monetach" oraz "Orły na polskich mundurach".

Plakat "Zygmumnt III Waza...", Plakat "Orły...".

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował odczyt pana Henryka Karpińskiego z Fundacji Oświatowej im. gen. bryg. pilota St. Karpińskiego, pt.: "Odznaczenia Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wspomnienia o Jadwidze Piłsudskiej-Jaraczewskiej, Polsce w lotnictwie brytyjskim". Odczyt przedstawiony był 3 lutego 2015 r. w Sali Edukacyjnej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w Ratuszu Głównego Miasta.

Fot. 1, fot. 2, fot. 3, fot. 4, fot. 5.

W styczniu 2015 r. w Filii Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku im. Josepha Conrada Korzeniowskiego, przy ul. Obrońców Wybrzeża 2, prezentowane były wystawy: Latarnie morskie polskiego wybrzeża, Liga Morska i Rzeczna, Rodzaje i kształty monet. Pokazywane eksponaty pochodziły ze zbiorów Aleksandra M. Kuźmina.

W Miejskiej Informacji w Gdyni (ul. 10 Lutego 24), w stycznia 2015 roku, można było oglądać wystawę medali okolicznościowych "Sport w medalierstwie 1922-2014" z kolekcji członka Oddziału Gdańskiego PTN, pana Bogumiła Filipka. W sześciu gablotach zaprezentowano głównie medale związane wydarzenami sportowymi na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz z klubami sportowymi działającymi na ich terenie.

Plakat z informacją o wystawie, w trakcie zwiedzania (Bogumił Filipek w środku), fragment ekspozycji.

W dniu 21 stycznia 2015 roku w Filii Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku im. Josepha Conrada Korzeniowskiego, prezes Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, pan Mariusz Habkowski wygłosił odczyt "Fałszerstwa pieniędzy".
Prelekcja dotyczyła zjawiska fałszerstw znaków pieniężnych, zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Przdstawiono mniej lub bardziej znane przypadki fałszerstw dokonywanych nie tylko przez pospolitych kryminalistów, ale także przez... władców wielkich imperiów. Ponadto omówiono zmiany zabezpieczeń wprowadzone w kwietniu 2014 roku w polskich banknotach.

Plakat, zdjęcie z odczytu.

W dniu 13 stycznia 2015 roku w Dworze Artusa w Gdańsku odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne członków i sympatyków Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
W trakcie spotkania podpisano umowę pomiędzy Muzeum Historycznym Miasta Gdańska a Oddziałem Gdańskim Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, na podstawie której comiesięczne spotykania OG PTN będą się odbywać w Sali Edukacyjnej Ratusza Głównego Miasta. Dyrektora MHMG Adama Koperkiewicza reprezentował Tomasz Olkowski z Gabinetu Numizmatycznego MHMG, natomiast w imieniu Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego umowę podpisał prezes Oddziału Gdańskiego PTN Mariusz Habkowski.

Fotografia 1, fotografia 2, fotografia 3. Zdjęcia: Ewa Grela, MHMG.

W grudniu 2014 r. w Filii Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku im. Josepha Conrada Korzeniowskiego, przy ul. Obrońców Wybrzeża 2, można było obejrzeć wystawę pt. Heraldyka w literaturze. Prezentowano książki i albumy poświęcone heraldyce w Polsce i na świecie. Eksponaty pochodziły ze zbiorów Aleksandra M. Kuźmina.Przygotowanie wystawy, fragment ekspozycji, gablota 1, gablota 2, gablota 3, gablota 4, gablota 5.

Od 1 września do 31 grudnia 2014 roku w Narodowym Banku Polskim - Oddział w Gdańsku prezentowana była wystawa przygotwana przez członka OG PTN, pana Konstantego Siekierskiego"Żołnierzom Polskim w II wojnie światowej 1939-1945".

Oddział Gdański PTN wspólnie z Filią Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku im. Josepha Conrada Korzeniowskiego, w dniu 10 grudnia 2014 roku zorganizowali odczyt Aleksandra M. Kuźmina pt. Heraldyka polska. Odczyt obejmował m.in. tematy: jak powstawały herby, definicja herbu, elementy składowe herbu, prawo do herbu, polskie rody herbowe, podstawowe różnice heraldyki polskiej i europejskiej.

Fot. 1, fot. 2, fot.3.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował 2 grudnia 2014 roku w Dworku Sierakowskich w Sopocie, ul. J. Czyżewskiego 12 odczyt prof. Marka Sperskiego, wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, pt. Historia Dworku Sierakowskich.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego przedstawił w listopadzie 2014 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Filia Naukowa, Gdańsk, ul. Obrońców Wybrzeża 2, http://wbpg.org.pl, wystawę ze zbiorów Dariusza Świsulskiego "Herb Gdańska na medalach". Dwa krzyże w herbie Gdańska pochodzą z czasów krzyżackich. W 1457 roku Kazimierz Jagiellończyk dodał do krzyży koronę. Od tego samego roku herbowi mogą towarzyszyć trzymacze tarczy herbowej, w postaci dwóch lwów. Herb przez wieki ulegał modyfikacjom, a obecna wersja pochodzi z 1996 roku.
Herb jest najczęściej pojawiającym się elementem gdańskich medali. Możemy go znaleźć na medalach wybitych z inicjatywy miasta, np. dla uczczenia kolejnych rocznic, ale również na medalach instytucji i przedsiębiorstw mających siedzibę w Gdańsku. Na niektórych herb stanowi główny motyw, na innych jest tylko drobnym elementem. Są medale z herbem zgodnym z wzorcem Miasta Gdańska, ale są też takie, gdzie motyw herbu przedstawiony jest na podstawie wizerunków historycznych lub według wizji artysty zainspirowanej wzorcem, znacznie jednak od niego odbiegającej.
Na wystawie w czterech gablotach można było obejrzeć prawie 200 medali z herbem Gdańska.

Plakat, gablota 1, gablota 2, gablota 3, gablota 4.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował 4 listopada 2014 roku zwiedzanie Muzeum Kryminalistyki w Gdańsku (budynek Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego), połączone z odczytem Mariusza Habkowskiego Wejherowskie "fałszerstwo" stuzłotówek.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował w październiku 2014 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Filia Naukowa, Gdańsk, ul. Obrońców Wybrzeża 2, http://wbpg.org.pl, wystawę ze zbiorów Dariusza Świsulskiego "Medale polskich uczelni technicznych".
Na wystawie w czterech gablotach można było obejrzeć prawie 200 medali z 25 uczelni technicznych w Polsce. Ilustrują one historię tych uczelni, ale również ich bieżącą działalność.

Plakat, gablota 1, gablota 2, gablota 3, gablota 4.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował 7 października 2014 roku w Muzeum Miasta Gdyni spotkanie ze znaną medalierką, panią Dobrochną Surajewską oraz przedstawicielkami Narodowego Banku Polskiego, panią Barbarą Jaroszek i Joanną Stępniewicz. Okazją do spotkania była Nowa seria obiegowych pięciozłotówek. Pani Dobrochna Surajewska zaprojektowała wprowadzoną do obiegu 22 maja 2014 roku przez Narodowy Bank Polski pierwszą monetę z serii "Odkryj Polskę - 25 lat wolności" oraz zapowiadaną na 7 listopada drugą monetę z tej serii "Zamek Królewski w Warszawie".

Zdjęcia z odczytu: Pani Barbara Jaroszek - Zastępca Dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP, uczestnicy spotkania.

W związku z 70. rocznicą Powstania Warszawskiego została zorganizowana wystawa eksponatów ze zbiorów członków Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego: Henryka Karpińskiego, Mirosława Skibniewskiego, Konstantego Siekierskiego. Zbiór zawierał pamiątkowe medale, pocztówki oraz zdjęcia powstańców. Wystawę "63. dni Powstania Warszawskiego" można było oglądać w siedzibie Muzeum Marynarki Wojennej (Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1B) od 1 sierpnia do 3 października 2014 roku. Kuratorem wystawy była pani Monika Mucha.

Zdjęcia z wystawy: Fot. 1, Fot. 2, Fot. 3, Fot. 4.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Filia Naukowa (Gdańsk, ul. Obrońców Wybrzeża 2) http://wbpg.org.pl, przedstawili we wrześniu 2014 roku wystawę medali "Ekslibris w sztuce medalierskiej".

Kliknij tutaj, by zobaczyć eksponaty pokazane na wystawie, a tutaj, by zobaczyć pana Stefana Hetmańskiego z OG PTN oraz znaną medalierkę, panią Dobrochnę Surajewską przy wystawie.

2 września 2014 roku w Muzeum Miasta Gdyni został przedstawiony odczyt Miłosza Frąckowiaka Życie zawodowe i kolekcjonerskie hr. Emeryka Hutten-Czapskiego, zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Kliknij tutaj, by zobaczyć prelegenta, a tutaj, by zobaczyć słuchaczy.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego z okazji 70-tej rocznicy Powstania Warszawskiego zorganizował wystawę medali i monet ze zbiorów Mirosława Skibniewskiego, przedstawianą od 1 do 18 sierpnia 2014 roku w galerii Dworku Sierakowskich w Sopocie (Sopot, ul. J. Czyżewskiego 12).

Kliknij tutaj, by zobaczyć eksponaty pokazane na wystawie, a tutaj, by zobaczyć prezesa OG PTN pana Mariusza Habkowskiego i właściciela eksponatów pana Mirosława Skibniewskiego.

Informujemy, że z końcem czerwca 2014 roku Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zakończył współpracę z Cafe Księgarnią Vademecum w Gdyni w zakresie organizacji wystaw numizmatycznych. Od grudnia 2011 roku odwiedzający księgarnię mieli okazję obejrzeć kilkadziesiąt wystaw. Pracownikom księgarni serdecznie dziękujemy za współpracę i życzymy dalszych sukcesów w promowaniu kultury.

Od lipca 2014 roku zapraszamy na wystawy organizowane w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Filia Naukowa, Gdańsk, ul. Obrońców Wybrzeża 2, http://wbpg.org.pl.


Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego przedstawił w lipcu 2014 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Filia Naukowa, Gdańsk, ul. Obrońców Wybrzeża 2, http://wbpg.org.pl, wystawę medali ze zbiorów pana Stefana Hetmańskiego "Bibliotekarstwo polskie na medalach".

Kliknij tutaj, by zobaczyć eksponaty pokazane na wystawie, a tutaj, by zobaczyć właściciela eksponatów pana Stefana Hetmańskiego i kierownik Filii Naukowej WMBP panią Annę Olszak przy wystawie.

14 czerwca 2014 roku przedstawiciele Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego odwiedzili Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu. Sympatycznym i fachowym przewodnikiem po wystawach muzeum była pani Małgorzata Gizińska.
Tego samego dnia odwiedziliśmy również Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Okazją do wizyty było zakończenie wystawy Chrześcijańskie obyczaje pogrzebowe. Z tej okazji został przedstawiony pokaz mody grzebalnej z udziałem studentów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przewodnikiem po wystawach był dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika pan Henryk Szkop.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego przedstawił w maju i czerwcu 2014 roku w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni (ul. Świętojańska 5-7) wystawę ze zbiorów Mariusza Habkowskiego Banknoty testowe, fantazyjne i nieobiegowe.

Kliknij tutaj, by zobaczyć eksponaty pokazane na wystawie, a tutaj, by zobaczyć właściciela eksponatów przy wystawie.

W dniu 3 czerwca 2014 roku odbyło się zorganizowane przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego spotkanie z imamem Hanim Hraishem w meczecie gdańskim przy ul. Abrahama 17a. Tematem spotkania były "Zakazy tworzenia wizerunków ludzi i zwierząt w islamie", co z punktu widzenia numizmatyki jest o tyle istotne, iż monety i banknoty emitowane przez kraje muzułmańskie charakteryzują się ogromną różnorodnością form - na pierwszy rzut oka niekoniecznie zgodnych z potocznym rozumieniem tradycji muzułmańskiej.

Zobacz zdjęcia ze spotkania: fot. 1, fot. 2, fot. 3.

Od marca 2014 roku działa profil Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego na Facebooku: https://www.facebook.com/pages/Polskie-Towarzystwo-Numizmatyczne-Oddział-w-Gdańsku/604906942928047.
Zapraszamy do śledzenia bieżących ciekawostek ze świata numizmatyki.

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów 17 maja 2014 roku na dziedzińcu Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej można było obejrzeć dwie wystawy przygotowane przez członka Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Dariusza Świsulskiego: "Medale Politechniki Gdańskiej" oraz "Heweliusz w numizmatyce i filatelistyce". W tę jedną noc wystawy obejrzało około tysiąc osób.

9 maja 2014 roku w Muzeum Stutthof w Sztutowie koło Gdańska została otwarta wystawa poświęcona twórczości Wiktora Tołkina.
Jest to pierwsza wystawa retrospektywna tego wielkiego artysty. Ma również charakter memorialny, ponieważ jej otwarcie zbiega się z rocznicą śmierci rzeźbiarza (07.05.2013).
Wiktor Tołkin należał do odchodzącego już "pokolenia Kolumbów" - jego młodość przypada na okres okupacji. Działał w Szarych Szeregach, a potem w AK, był więźniem KL Auschwitz i Sandbostel, walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie poświęcił się rzeźbie, w której znalazł remedium na pozostawione przez wojnę rany. Niniejsza wystawa jest również próbą pokazania procesu rodzenia się formy i jej związku z osobowością twórczą ukształtowaną w tak dramatycznych okolicznościach. Dlatego też wiele miejsca poświęcono inspiracjom, doświadczeniom, ideom i poglądom rzeźbiarza, które znalazły swoją materialną artykulację w modelach, a potem w bryle rzeźby.

6 maja 2014 roku w Oddziale Muzeum Archeologicznego "Grodzisko" w Sopocie odbył się odczyt panów Bogumiła Filipka i Mariusza Habkowskiego Medale i banknoty sportowe, zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Zobacz zdjęcia z odczytu: fot. 1, fot. 2, fot. 3.

W Oddziale Muzeum Archeologicznego w Gdańsku "Grodzisko" w Sopocie, ul. Haffnera 63 przedstawiana jest wystawa Sport od starożytności do współczesności http://www.grodziskosopot.pl/wystczas.html.
W ramach wystawy swoje sportowe zbiory przedstawiają też członkowie Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego: Bogumił Filipek (medale) i Mariusz Habkowski (banknoty). Jest też możliwość, by z bliska zobaczyć medale Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce, zaprojektowane przez panią Dobrochnę Surajewską. Medal w kształcie litery V wyraża formę symbolu zwycięstwa - VICTORIA.

Dla tych, którzy nie mogą wybrać się do Sopotu, kilka zdjęć: medale IAAF Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce, złoty medal - awers, srebrny medal - rewers, brązowy medal - awers, Kalos Kagathos, Irena Szewińska, banknoty o tematyce sportowej, podnoszenie ciężarów, judo - zapasy, Janusz Kusociński, lekkoatletyka, maratony i biegi uliczne, piłka koszykowa, siatkowa i ręczna, tenis ziemny, stołowy i akrobatyka, kolarstwo, lekkoatletyka, piłka nożna, kajakarstwo, Bogumił Filipek (właściciel medali), Stefan Hetmański, Mariusz Habkowski (właściciel banknotów).

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego przedstawił w kwietniu 2014 roku w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni (ul. Świętojańska 5-7) wystawę ze zbiorów Mariusza Habkowskiego Kobiety na banknotach.

Kliknij tutaj, by zobaczyć eksponaty pokazane na wystawie.

1 kwietnia 2014 roku w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbył się odczyt Romualdy Włodarczak Spotkania muzealników-numizmatyków w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował w marcu 2014 roku w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni wystawę Uniwersytet Jagielloński w numizmatyce, medalierstwie i filatelistyce, ze zbiorów Dariusza Świsulskiego, zorganizowaną z okazji jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kliknij tutaj, by zobaczyć eksponaty pokazane na wystawie.

4 marca 2014 roku w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbyło się na zebranie sprawozdawczo-wyborcze Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Członkowie Oddziału jednomyślnie w głosowaniu przyjęli sprawozdanie Zarządu i Komisji Rewizyjnej OG PTN.
Po 11 latach, z funkcji prezesa, ze względu na stan zdrowia zrezygnował Aleksander M. Kuźmin. Po rezygnacji prezesa, do dymisji podał się cały Zarząd Oddziału Gdańskiego PTN.
W wyniku wyborów, nowym prezesem Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego został Mariusz Habkowski, natomist Zarząd OG PTN będzie pracował w składzie: Dariusz Świsulski (wiceprezes), Zbigniew Mikucki (skarbnik), Robert Aponowicz (sekretarz) i Andrzej Denis.

Kliknij tutaj, by zobaczyć zdjęcia z zebrania: nowy prezes Mariusz Habkowski i wiceprezes Dariusz Świsulski dziękują dotychczasowemu prezesowi Aleksandrowi M. Kuźminowi i wiceprezesowi Romualdowi Sieradzkiemu za pracę na rzecz Oddziału, Mariusz Habkowski przedstawia plany działania na stanowsku prezesa OG PTN.

Pieniądz Drugiej Rzeczypospolitej
Ekspozycja skierowana jest do wszystkich zainteresowanych historią i historycznymi środkami płatniczymi. Zwiedzający zobaczą banknoty i monety Rzeczypospolitej Polskiej emitowane w latach 1919-1939. Wystawa „Pieniądz Drugiej Rzeczypospolitej” to wyjątkowa okazja do zapoznania się z bogatą kolekcją numizmatów znajdujących się w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej.
W momencie odzyskania niepodległości Polska nie tworzyła jednolitego organizmu ekonomicznego. Ziemie każdego z byłych zaborów miały różne systemy ustawodawstwa cywilnego, handlowego i skarbowego. Jeszcze w roku 1919 obiegały w Polsce trzy różne waluty: marka niemiecka, korona austriacka i marka polska (emitowana w Warszawie za czasów okupacji niemieckiej). Gdzieniegdzie kursowały także ruble rosyjskie. Na mocy dekretu Naczelnika Państwa z 7 grudnia 1918 r. Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa stała się tymczasową polską instytucją emisyjną. W lutym 1919 r. ukazał się dekret, stanowiący że przyszła polska instytucja emisyjna będzie się nazywać Bank Polski, polską walutą ma być złoty i dzielić się na 100 groszy. Banknoty złotowe pojawiły się w obiegu dopiero w 1924 r. – po reformie Władysława Grabskiego. Opóźnienie wprowadzenia złotego wynikało z przekonania, że reforma walutowa musi być poprzedzona zrównoważeniem budżetu. W grudniu 1923 r. prezydent Stanisław Wojciechowski powierzył misję utworzenia nowego rządu W. Grabskiemu, który poza funkcją premiera objął tekę ministra skarbu. Na polecenie Grabskiego Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa w styczniu 1924 r. podjęła interwencję giełdową, czyli skup marek polskich za obce waluty, aby zrównoważyć podaż z popytem. Bank Polski 28 kwietnia podjął emisję nowej waluty – złotego polskiego. Obok banknotów Banku Polskiego w obiegu znajdował się bilon, którego emisję pozostawiono w rękach Ministerstwa Skarbu. Reforma walutowa doprowadziła do ustabilizowania sytuacji gospodarczej i pozwoliła na rozwój Polski w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku.
Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki (Gdańsk, ul. Wałowa 15) do 10 kwietnia 2014 r.

4 marca 2014 roku w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbył się odczyt Dariusza Świsulskiego Tradycje Uniwersytetu w Coimbrze ilustrowane medalami, zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Prelegent przedstawił historię Uniwersytetu w Coimbrze - najstarszej i najważniejszej uczelni wyższej w Portugalii, założonej w 1290 roku. Omówił zwyczaje, jak QUEIMA das FITAS (spalenie wstążki). Opowiedział o Torre de Cabra (Koziej Wieży), będącej symbolem Uniwersytetu. I wiele innych ciekawostek związanych z tą uczelnią. Wszystko ilustrowane medalami pokazywanymi na slajdach, ale większość tych medali można było też obejrzeć "na żywo" z kolekcji prelegenta.

Kliknij tutaj, by zobaczyć zdjęcia ze spotkania.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował w styczniu 2014 roku w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni wystawę Gdańskie lwy na medalach ze zbiorów Dariusza Świsulskiego.
Trzymacze tarczy herbowej w postaci dwóch lwów towarzyszą herbowi Gdańska od 1457 roku. Na wystawie pokazano kilkadziesiąt współczesnych medali, z lwami przedstawionymi w naróżniejszy sposób. Dodatkowo pokazano fotografie herbu z kilku gdańskich budynków.

Kliknij tutaj, by zobaczyć eksponaty pokazane na wystawie.

4 lutego 2014 roku w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbył się odczyt Mariusza Habkowskiego Banknoty czasu niepokoju, część II, zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego..

W dniu 23 stycznia 2014 roku członkowie i sympatycy Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego pojechali do Bydgoszczy, by w Muzeum Okręgowym wspólne obejrzeć wystawę "Józef Stasiński. Medale i rzeźby". Zaprezentowano na niej rzeźby i ponad dwieście medali, w tym najsłynniejsze serie: "W trzechsetną rocznicę wygaśnięcia rodu Piastów Śląskich", medale pontyfikalne poświęcone Janowi Pawłowi II oraz "Polska walcząca na frontach II wojny światowej". Po wystawie oprowadzała i niezwykle interesująco opowiadała o pokazanych eksponatach pani Irena Borowczak, kustosz Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Na koniec zaprezentowany został film przedstawiający Józefa Stasińskiego w trakcie pracy.

Zdjęcie 1, zdjęcie 2, w trakcie zwiedzania.

7 stycznia 2014 roku w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne członków i sympatyków Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Gościem specjalnym była wybitna artystka, autorka wielu monet i medali, pani Dobrochna Surajewska. Przy lampce szampana była okazja do rozmów o przyszłości naszego Towarzystwa.

Kliknij tutaj, by zobaczyć zdjęcia ze spotkania: fot. 1, fot. 2, fot. 3, Pani Dobrochna Surajewska odbiera medal jubileuszowy OG PTN, fotografia zbiorowa uczestników spotkania.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował w grudniu 2013 roku w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni wystawę Medale kaszubskie ze zbiorów Dariusza Świsulskiego i Stefana Hetmańskiego.

Kliknij tutaj, by zobaczyć eksponaty pokazane na wystawie.

Miło nam poinformować, że członek Oddziału Gdańskiego PTN, pan Konstanty Siekierski został wyróżniony pamiątkową plakietką i dyplomem w podziękowaniu za długoletnią, społeczną działalność w Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Kliknij tutaj, by zobaczyć plakietkę i dyplom.

Z okazji 60-tej rocznicy działalności Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego 12 października 2013 roku odbyło się jubileuszowe spotkanie.
Na uroczystość przybyło wielu gości, w tym prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Zbigniew Nestorowicz, przedstawiciele oddziałów i kół PTN z Bydgoszczy, Radomia, Słupska, Pszczyny, członkowie i sympatycy Oddziału Gdańskiego PTN.

Kliknij tutaj, by zobaczyć relację z tego spotkania.


3 grudnia 2013 roku w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbył się odczyt Henryka Karpińskiego Józef Piłsudski w Krainie Kwitnącej Wiśni - odznaczenia japońskie, zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.


Kliknij tutaj, by zobaczyć zdjęcia ze spotkania: prelegent, słuchacze.
Kliknij tutaj, by zobaczyć plansze prezentowane w trakcie odczytu: plansza 1, plansza 2, plansza 3, plansza 4, plansza 5.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego przedstawił w listopadzie 2013 roku w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni (ul. Świętojańska 5-7) wystawę około 80 replik medali i monet Dynastia Wazów w Rzeczypospolitej Obojga Narodów ze zbiorów Andrzeja Denisa.

Kliknij tutaj, by zobaczyć eksponaty pokazane na wystawie.
A tutaj, by zobaczyć autora wystawy.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Redzie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie przedstawili w listopadzie 2013 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Redzie (ul. Derdowskiego 3) wystawę Medale Małego Trójmiasta Kaszubskiego ze zbiorów Dariusza Świsulskiego, Bogusława Brezy i Michała Kaczmarka. Na wystawie można było obejrzeć 35 medali związanych z Redą, Rumią i Wejherowem.

Kliknij tutaj, by zobaczyć eksponaty pokazane na wystawie.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego przedstawił w październiku 2013 roku w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni wystawę replik medali Jagiellonów ze zbiorów Andrzeja Denisa.

Kliknij tutaj, by zobaczyć eksponaty pokazane na wystawie.

5 listopada 2013 roku w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbył się odczyt Mariusza Habkowskiego Banknoty czasu niepokoju, zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.


Kliknij tutaj, by zobaczyć zdjęcia z tego spotkania: prelegent, słuchacze.

Na zaproszenie prezesa Redzkiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego pana Bogusława Brezy w dniu 15 października 2013 roku w Bibliotece Miejskiej w Redzie odbyło się spotkanie członków tego Oddziału z przedstawicielami Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego: prezesem Oddziału Aleksandrem M. Kuźminem oraz członkami Stefanem Hetmańskim i Dariuszem Świsulskim.
Okazją do spotkania była odbywająca się w bibliotece wystawa medali kaszubskich. Pan Aleksandr M. Kuźmin przedstawił obecnym zasady medalierstwa ilustrując to ciekawymi medalami o różnych kształtach i wykonanych z różnych materiałów. W trakcie dyskusji odpowiadał też na pytania dotyczące numizmatyki i falerystyki.

Kliknij tutaj, by zobaczyć zdjęcia z tego spotkania: zdjęcie 1, zdjęcie 2.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Redzie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie zorganizowali przedstawianą w październku 2013 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Redzie, ul. Derdowskiego 3 wystawę Kaszubskie medale ze zbiorów Dariusza Świsulskiego, Stefana Hetmańskiego i Bogusława Brezy.

Kliknij tutaj, by zobaczyć eksponaty pokazane na wystawie.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizował w Grodzisku w Sopocie (ul. Haffnera 63), http://www.archeologia.pl/grodziskosopot/, wystawę medali ze zbiorów Romualda L. Sieradzkiego. W trzech gablotach można było zobaczyć medale o tematyce: Sopot, Święto morza, Liga Morska i Rzeczna, Latarnie morskie na polskim wybrzeżu.

Zobacz eksponaty, jakie były prezentowane na wystawie: gablota 1, gablota 2, gablota 3, właścieciel prezentowanych medali.

1 października 2013 roku w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbył się odczyt Andrzeja Denisa Królowa Polski - Katarzyna Habsburżanka na medalach, zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Odczytowi towrzyszyła mała wystawa replik medali jagiellońskich medalierów włoskich, niemieckich i Holendra Stevena van Hervijcka.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego przedstawił we wrześniu 2013 roku w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni wystawę ze zbiorów Romualda L. Sieradzkiego z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Kliknij tutaj, by zobaczyć eksponaty pokazane na wystawie.

3 września 2013 roku w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbył się odczyt Dariusza Świsulskiego Medale Uniwersytetu Gdańskiego, zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego przedstawił w sierpniu 2013 roku w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni wystawę ze zbiorów Romualda L. Sieradzkiego z okazji 69 rocznicy Powstania Warszawskiego.

Kliknij tutaj, by zobaczyć eksponaty pokazane na wystawie.

Jarmark Dominikański

Tradycyjny Jarmark Dominikański w Gdańsku w 2013 roku odbył się od 27 lipca do 18 sierpnia. Kolekcjonerzy i targ perski zajmowali Podwale Staromiejskie, ul. Grobla IV, ul. U Furty oraz ul. Straganiarską.
Szczegóły: http://www.jarmarkswdominika.pl/

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego przedstawił w lipcu 2013 roku w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni wystawę ze zbiorów Romualda L. Sieradzkiego "Dar Pomorza na medalach".

Kliknij tutaj, by zobaczyć eksponaty pokazane na wystawie.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego przedstawił w czerwcu 2013 roku w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni wystawę ze zbiorów Romualda L. Sieradzkiego "Pielgrzymowanie Jana Pawła II po polskim wybrzeżu ilustrowane medalami".

Kliknij tutaj, by zobaczyć eksponaty pokazane na wystawie.

Miło nam poinformować, że uchwałą XI Walnego Zjazdu Sprawozdawczego Delegatów Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Prezesowi Oddziału Gdańskiego PTN, Panu Aleksandrowi M. Kuźminowi została przyznana godność członka honorowego.
Zgodnie z paragrafem 13 Statutu, godność członka honorowego nadaje Walny Zjazd Delegatów Towarzystwa osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla numizmatyki lub dobra Towarzystwa.

W dniach 24-26 maja 2013 roku w Lubinie odbył się XI Walny Zjazd Sprawozdawczy Delegatów Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Delegatem z Oddziału Gdańskiego był Dariusz Świsulski. W Zjeździe jako przedstawiciel Zarządu uczestniczył również wiceprezes Oddziału Romuald L. Sieradzki.

Członkowie Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zostali zapoznani ze szczegółowymi infomacjami na temat przebiegu Zjazdu Delegatów na zebraniu w dniu 4 czerwca 2013 roku, które odbyło się w Muzeum Miasta Gdyni.

7 maja 2013 roku zmarł znany rzeźbiarz i medalier Wiktor Tołkin, autor ponad 30 medali, związanych głównie z Gdańskiem. Członkowie Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego uczcili pamięć artysty minutą ciszy na zebraniu 7 maja. Rodzinie Wiktora Tołkina składamy serdeczne wyrazy współczucia.
W 2012 roku nakładem Wydawnictwa Neriton ukazała się jej monografia "Wiktor Tołkin - rzeźbiarz", której autorką jest pani Magdalena Howorus-Czajka: http://www.neriton.apnet.pl.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego przedstawił w kwietniu i maju 2013 roku w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni wystawę ze zbiorów Roberta Aponowicza "Medale i pamiątki Gdynia America Line, Polskich Linii Oceanicznych i Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich".
Autor wystawy pokazał wiele pamiątek związanych z działalnością ojca - Bernarda Aponowicza.

Kliknij tutaj, by zobaczyć eksponaty, które były na wystawie.

7 maja 2013 roku w Muzeum Miasta Gdyni odbył się odczyt pana Mariusza Habkowskiego "Dzieła sztuki na banknotach" zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Prelegent przedstawił banknoty, które same są małymi dziełami sztuki, często zawierają reprodukcje dzieł znanych na całym świecie, opisujących wielkie wydarzenia, bądź ważnych dla historii lub kultury różnych krajów.
Tekst prelekcji został opublikowany w nr 117 Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych.

9 kwietnia 2013 roku w Muzeum Miasta Gdyni odbył się odczyt pana Jarosława Dutkowskiego "Czy w czasie panowania Zygmunta III Wazy bito w Gdańsku talary?" zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Jarosław Dutkowski jest doktorem historii, redaktorem Przeglądu Numizmatycznego, autorem i współautorem licznych książek o tematyce numizmatycznej.

21 marca 2013 roku w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu została otwarta wystawa "Mennica w Elblągu" ze zbiorów muzeum oraz z kolekcji Pana Wojciecha Nowaka.

Więcej informacji na stronie Muzeum Archeologiczno-Historycznego: http://www.muzeum.elblag.pl/.

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego przedstawił w marcu 2013 roku w Cafe Księgarni Vademecum (Gdynia, ul. Świętojańska 5-7) wystawę ze zbiorów Stefana Hetmańskiego i Miłosza Frąckowiaka, zorganizowaną z okazji Dnia Kobiet. Na wystawie pokazano medale autorstwa m.in. Jerzego Buczkowskiego i Witolda Korskiego, na których przedstawiono motywy erotyczne.

Kliknij, aby zobaczyć eksponaty pokazywane na wystawie: Fot. 1, Fot. 2, Fot. 3, Fot. 4, Fot. 5, Fot. 6, Fot. 7. A na tej fotografii właściciel pokazywanych medali, pan Stefan Hetmański z prezesem Oddziału Gdańskiego PTN, panem Aleksandrem Kuźminem i wiceprezesem, panem Romualdem Sieradzkim: Fot. 8.

5 marca w Muzeum Miasta Gdyni odbyl się odczyt pani Magdaleny Howorus-Czajki Wiktor Tołkin - rzeźbiarz, medalier, zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Magdalena Howorus-Czajka (Fot. 1) jest doktorem historii sztuki, absolwentką KUL, od 2007 roku adiunktem w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. W 2012 roku nakładem Wydawnictwa Neriton ukazała się jej monografia "Wiktor Tołkin - rzeźbiarz": http://www.neriton.apnet.pl.
Wiktor Tołkin jest autorem ponad 30 medali, o których można było usłyszeć w trakcie odczytu.
Ciekawym uzupełnieniem prelekcji była wystawa medali Wiktora Tołkina ze zbiorów pana Bogumiła Filipka (Fot. 2).

W lutym 2013 roku w Cafe Księgarni Vademecum (Gdynia, ul. Świętojańska 5-7) prezentowana była wystawa ze zbiorów Dariusza Świsulskiego Wizerunki Jana Heweliusza w numizmatyce, filatelistyce i birofilistyce zorganizowana przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego z okazji przypadającej 28 stycznia 2013 roku 402 rocznicy urodzin astronoma.
Zainteresowanych Heweliuszem zapraszamy do lektury Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych, numery 96, 98 i 99.
Kliknij tutaj, by zobaczyć eksponaty pokazywane na wystawie.

5 lutego w Muzeum Miasta Gdyni pan Przemysław Pragert przedstawił odczyt Heraldyka kaszubska, zorganizowany przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Pan Przemysław Pragert jest członkiem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, autorem m.in. trzytomowego Herbarza Kaszubskiego (niebawem zostanie wydany tom czwarty tego wielce pasjonującego dzieła), autorem licznych publikacji o tematyce heraldycznej, popularyzatorem wiedzy heraldycznej, ze szczególnym uwzględnieniem heraldyki kaszubskiej.

Zobacz zdjęcia z odczytu: Fot1, Fot2, Fot3.

W siedzibie Oddziału Gdańskiego NBP można było zobaczyć wystawę "Józef Piłsudski - ... tylko Polsce służę" ze zbiorów ppłk. w st. spocz. Konstantego Siekierskiego. Wystawa medali i pamiątek w 94 rocznicę odzyskania niepodległości została przygotowana pod patronatem Narodowego Banku Polskiego - Oddziału w Gdańsku, Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Fundacji Oświatowej im. gen. pilota Stanisława Karpińskiego oraz Gdyńskiego Klubu Kolekcjonerów.

W styczniu 2013 roku w Cafe Księgarni Vademecum (Gdynia, ul. Świętojańska 5-7) przedstawiana była wystawa medali ze zbiorów Dariusza Świsulskiego Herb Gdyni na medalach zorganizowana przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego .
"Herb miasta Gdyni stanowi wizerunek dwóch ryb koloru żółtego na tle białego miecza, umieszczony na czerwonej tarczy. Biały miecz na czerwonym tle nawiązuje do proporca polskiej Marynarki Wojennej i wyraża odwagę mieszkańców Gdyni w obronie polskiego morza. Dwie ryby - jedna zwrócona na zachód, druga na wschód - wskazują na nadmorski charakter miasta i przypominają dawną wieś rybacką."(www.gdynia.pl).
Herb Gdyni jest motywem często pojawiającym się na medalach, liczba takich medali jest bliska 200. Herb Gdyni możemy znaleźć na medalach wybitych z inicjatywy miasta, np. dla uczczenia kolejnych rocznic, ale również na medalach instytucji i przedsiębiorstw mających siedzibę w Gdyni. Na niektórych herb stanowi główny motyw, na innych jest tylko drobnym elementem. Herb przedstawiany jest w kształcie zgodnym z wzorcem w Statucie Miasta, ale są też medale, na których herb Gdyni przedstawiony jest według wizji artysty zainspirowanej wzorcem, znacznie jednak od niego odbiegającej.
Na wystawie w Vademecum przedstawiono sześćdziesiąt medali, z herbem Gdyni.
Kliknij tutaj, by zobaczyć pokazywane na wystawie medale.

8 stycznia 2013 roku członkowie i sympatycy Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego spotkali się z okazji Świąt i Nowego Roku. W miłej, świątecznej atmosferze wspominano mijający rok i rozmawiano na temat planów na rok, który się rozpoczyna. Rok 2013 będzie dla naszego Oddziału szczególny, ponieważ będziemy obchodzić 60-lecie działalności numizmatyków na Pomorzu.

W grudniu 2012 roku w Cafe Księgarni Vademecum (Gdynia, ul. Świętojańska 5-7) przedstawiana była wystawa medali ze zbiorów Dariusza Świsulskiego z okazji rocznicy pierwszego podniesienia bandery na gmachu Szkoły Morskiej w Tczewie 8 grudnia 1920 roku Akademia Morska na medalach zorganizowana przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Medale zostały uzupełnione opisem historii Akademii Morskiej w języku angielskim i polskim.

Kliknij tutaj, by zobaczyć pokazywane na wystawie medale.

We wtorek 4 grudnia 2012 roku odbyło się w Muzeum Miasta Gdyni zorganizowane przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego spotkanie z panią Dobrochną Surajewską.
Dobrochna Surajewska jest wybitną rzeźbiarką i medalierką, autorką wielu medali i numizmatów kolekcjonerskich, monet, monet inwestycyjnych, a także małych form rzeźbiarskich. Laureatką prestiżowych konkursów na medale i monety.
Pani Dobrochna Surejwska w niezwykle interesujący sposób opowiadała o swojej twórczości, ilustrując prezentację zdjęciami omawianych monet i medali, ale również ich modeli gipsowych. Zebrani członkowie OG PTN dowiedzieli się ciekawych informacji o przygotowaniach do wykonania projektów, m.in. przez wykonanie dokumentacji fotograficznej, a także o szczegółach pracy nad poszczególnymi realizacjami. Prelekcja uzupełniona była małą wystawą monet, medali i tzw. dukatów lokalnych, zaprojektowanych przez panią Surajewską, a po zakończeniu była długa dyskusja.

Kliknij tutaj, by zobaczyć zdjęcie z odczytu.

W listopadzie 2012 roku w Cafe Księgarni Vademecum (Gdynia, ul. Świętojańska 5-7) przedstawiana była wystawa medali ze zbiorów Dariusza Świsulskiego z okazji rocznicy powołania do życia Marynarki Polskiej 28 listopada 1918 roku przez naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Marynarka Wojenna RP na medalach zorganizowana przez Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Kliknij tutaj, by zobaczyć pokazywane na wystawie medale.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Gdańsk oraz Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zorganizowali w Muzeum Miasta Gdyni 6 listopada 2012 roku odczyt z okazji 80-lecia działalności elektryków na Wybrzeżu. W trakcie odczytu Henryk Boryń i Dariusz Świsulski przedstawili historę działalności SEP na Pomorzu oraz medale wybite w związku z działalnością OG SEP, upamiętniające wybitnych elektryków i tematy związane z elektryką oraz energetyką.

Kliknij tutaj, by zobaczyć zdjęcie z odczytu (fot. Marcin Szerle/Muzeum Miasta Gdyni).

W październiku 2012 roku w Cafe Księgarni Vademecum (Gdynia, ul. Świętojańska 5-7) przedstawiana była wystawa medali z okazji 80-lecia działalności elektryków na Wybrzeżu, zorganizowana przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Gdańsk oraz Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Podjęta na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku budowa portu gdyńskiego, związana ze znacznym zwiększeniem liczby zatrudnionych inżynierów i techników, przyczyniła się do ożywienia ruchu stowarzyszeniowego na Wybrzeżu. W 1932 roku w Gdyni został powołany Oddział Wybrzeża Morskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
W 1947 roku odbyło się pierwsze po wojnie Walne Zgromadzenie Delegatów Oddziału. Oddział Wybrzeża Morskiego SEP przemianowano na Oddział Gdański SEP.

Pokazane na wystawie medale wybite zostały w związku z działalnością OG SEP, przedstawiały wybitnych elektryków i tematy związane z elektryką oraz energetyką.

Kliknij tutaj, by zobaczyć pokazywane na wystawie medale.

2 października 2012 w Muzeum Miasta Gdyni odyło się otwarte spotkanie Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, na którym Aleksander Kuźmin wygłosił odczyt "O ważności rejestracji znalezisk numizmatycznych".

23 września 1922 Sejm RP przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni. Wprawdzie przygotowania do budowy rozpoczęto wcześniej, ta data traktowana jest jako formalny początek portu.
Z okazji 90-lecia gdyńskiego portu w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni, ul. Świętojańska 5-7, we wrześniu 2012 roku prezentowana była wystawa medali ze zbiorów Romualda Sieradzkiego, przygotowana przez Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

Kliknij tutaj, by zobaczyć pokazywane na wystawie medale.
Kliknij tutaj, by przeczytać o historii Portu Gdynia.

W siedzibie Oddziału Gdańskiego NBP można zobaczyć wystawę "Talary Polski Królewskiej" oraz "Banknoty polskie - niezwykła historia kraju i pieniądza", na której przedstawiane są eksponaty ze zbiorów płk. w st. spocz. Konstantego Siekierskiego, członka Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, członka Gdyńskiego Klubu Kolekcjonerów, członka Fundacji Oświatowej im. gen. pilota St. Karpińskiego.

Gablota 1, Gablota 2, Gablota 3, Gablota 4, Gablota 5, Gablota 6.

4 września 2012 roku w Muzeum Miasta Gdyni odbyło się otwarte spotkanie Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, którego tematem był odczyt kmdr Józefa Wąsiewskiego "Guziki Marynarki Wojennej".
Prelegent w interesujący sposób przedstawił historię guzików i charakterstyczne cechy guzików używanych w Marynarce Wojennej (Fot1).
Ciekawym uzupełnieniem odczytu była wystawa guzików ze zbiorów pana Konstantego Siekierskiego (Fot2). Można bylo obejrzeć guziki używane w armii polskiej, niemieckiej, brytyjskiej, francuskiej. Zainteresowanie wzbudziły też guziki z wizerunkami kobiet (Fot3).

Więcej informacji na temat odczytu można znaleźć na stronie: http://guzik.ocalicodzapomnienia.eu/.

18 sierpnia 2012 roku na pokładzie okrętu podwodnego ORP "Orzeł" w Porcie Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu odbyła się uroczysta promocja pamiątkowej monety 2 zł z wizerunkiem ORP "Orzeł", który podczas II wojny światowej wsławił się ucieczką z estońskiego portu Tallin i przedostaniem do Wielkiej Brytanii. Okręt ten Zaginął wraz z załogą podczas patrolu na przełomie maja i czerwca 1940 roku. Zgodnie z tradycją nazwy bohaterskich okrętow nadawane są kolejnym wchodzącym do służby. Współcześnie eksploatowany "Orzeł" o numerze burtowym 291 jest używany od 1986 roku.
Na stoisku NBP na nabrzeżu można było uzyskać 2 zł z wizerunkiem okrętu. Jednak chętni musieli czekać w długiej kolejce.
Osoby, które przybyły do Portu Marynarki Wojennej mogły zwiedzić dwa okręty podwodne ORP "Orzeł" i ORP "Sokół", okręt rakietowy ORP "Orkan", trałowiec ORP "Wdzydze" oraz dwa okręty ratownicze ORP "Lech" i ORP "Zbyszko".
Dodatkową atrakcją były pokazy ratownictwa wodnego.

W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni 15 sierpnia 2012 roku została otwarta wystawa "Tradycje oręża polskiego w orderach i odznaczeniach", na której przedstawiane były eksponaty ze zbiorów ppłk./r./mgr Henryka Karpińskiego. Zaletą wystawy było to, że autor umieścił prezentowane eksponaty w kontekście historycznym, dobierając starannie ilustracje i opisy.

Dla tych, którzy nie przyjechali do Gdyni zdjęcia z wystawy:
Wystawa, Plansza 1, Plansza 2, Plansza 3, Plansza 4, Plansza 5, Plansza 6, Plansza 7, Plansza 8, Plansza 9, Plansza 10, Plansza 11, Plansza 12, Plansza 13, Plansza 14, Plansza 15, Plansza 16, Plansza 17, Plansza 18, Plansza 18, Plansza 19, Plansza 20, Plansza 21, Plansza 22, Plansza 23, Plansza 24, Plansza 25, Plansza 26, Plansza 27, Plansza 28, Plansza 29, Plansza 30, Plansza 31.

W Muzeum Historycznym Miasta Gdańska Ratuszu Głównego Miasta do końca września 2012 otwarta była wystawa "Lokalny wymiar wielkiej idei sportu". W jej ramach, w czterech gablotach prezentowane były monety i medale sportowe ze zbiorów członka Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, pana Romualda Sieradzkiego.

Romuald Sieradzki i prezes Zarządu Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, pan Aleksander Kuźmin, Gablota 1, Gablota 2, Gablota 3, Gablota 4.

W Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni, ul. Świętojańska 5-7, w sierpniu 2012 roku prezentowana była wystawa medali ze zbiorów Romualda Sieradzkiego "Żołnierzom powstania w rocznicę", przygotowana przez Gdański Oddział Polskiego Towarzystawa Numizmatycznego z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego.

Kliknij tutaj, by zobaczyć pokazywane na wystawie medale.

Uroczyste podniesienie bandery "Daru Młodzieży" odbyło się 4 lipca 1982 roku. Od tej pory, przez 30 lat fregata stanowiąc symbol polskiego żeglarstwa uczestniczy w rejsach organizowanych dla studentów szkół morskich i w zlotach żaglowców. W latach 1987-1988 "Dar Młodzieży" okrążył świat, opływając słynny przylądek Horn.
Z okazji 30 rocznicy podniesienia bandery w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni, ul. Świętojańska 5-7, w lipcu 2012 roku prezentowana była wystawa medali związanych z Darem Młodzieży ze zbiorów Romualda Sieradzkiego, przygotowana przez Gdański Oddział Polskiego Towarzystawa Numizmatycznego.

Z okazji 555-lecia Skierniewic Urząd Miasta Skierniewice i Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego przygotowali Wystawę Medali Okolicznościowych, która prezentowana była w Willi Kozłowskich w Skierniewicach w dniach 14 maja - 30 czerwca 2012 roku.
Pan Bogumił Filipek, który jest autorem wystawy, prezentuje kilkaset medali okolicznościowych podzielonych na 15 tematów: Skierniewice i okolice, Kobieta w medalierstwie, Monte Cassino, NSZZ "Solidarność", Związek Harcerstwa Polskiego, Straż Pożarna, Pod żaglami "Zawiszy", Szwajcaria Kaszubska, 1000-letni Gdańsk, Gdynia - miasto z morza i marzeń, Marynarka Wojenna, Wędkarstwo i rybołówstwo, Łowiectwo w medalierstwie, Człowiek pod wodą, Bogumił ze Skierniewic.

Folder: str. 1, str. 2, str. 3, str. 4.

Prezydent Miasta wręczył autorowi wystawy medal okolicznościowy.


W Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni, ul. Świętojańska 5-7, w czerwcu 2012 roku prezentowana była wystawa medali ze zbiorów Bogumiła Filipka "Piłka nożna w medalierstwie", przygotowana przez Gdański Oddział Polskiego Towarzystawa Numizmatycznego z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Kliknij tutaj, by zobaczyć pokazywane na wystawie medale.

5 czerwca 2012 roku w Muzeum Miasta Gdyni odbyło się otwarte spotkanie Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, którego tematem był odczyt pani Romualdy Włodarczak, kustosz Muzeum Zamkowego w Malborku "Medale Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Muzeum Zamkowym w Malborku, lata 1963-2011".

Kilka zdjęć z odczytu: Fot1, Fot2, Fot3, Fot4.

Zainteresowanych prezentacją na temat medali Biennale ekslibrisu proszę o kontakt d.glider@wp.pl


W Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni, ul. Świętojańska 5-7, w maju 2012 roku prezentowana była wystawa medali ze zbiorów Romualda L. Sieradzkiego, przygotowana z okazji 68. rocznicy bitwy pod Monte Cassino przez Gdański Oddział Polskiego Towarzystawa Numizmatycznego.

Kliknij tutaj, by zobaczyć pokazywane na wystawie medale.

W Oddziale Okręgowym Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku odbyła się wystawa serii medali z portretami królów polskich w/g portretów Jana Matejki ze zbiorów członka Oddziału Gdańskiego PTN, pana Konstantego Siekierskiego.

O koszalińskiej serii medali królewskich Ewy Olszewskiej-Borys można przeczytać tutaj: http://www.mennica.com.pl/historia/swiat-numizmatyki/artykul/zobacz/koszalinska-seria-medali-krolewskich-wedlug-pocztu-jana-matejki.html i tutaj: http://www.artmedal.net/olszewska-borys/royal_series.html.

8 maja 2012 w Muzeum Miasta Gdyni odbyło się otwarte spotkanie Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, którego tematem był był odczyt pana Karola Nowalińskiego, byłego kustosza Muzeum Historycznego Miasta Gdańska "Polskie monety w polskim Gdańsku".
Ciekawym uzupełnieniem prezentacji była wypowiedź pana Andrzeja Denisa i pokaz kopii monet gdańskich z jego zbiorów.

W W kwietniu 2012 roku w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni, ul. Świętojańska 5-7, prezentowana była wystawa medali ze zbiorów Romualda L. Sieradzkiego, przygotowana z okazji 72. rocznicy zbrodni katyńskiej przez Gdański Oddział Polskiego Towarzystawa Numizmatycznego.

Kliknij tutaj, by zobaczyć pokazywane na wystawie medale.

W dniu 19 kwietnia 2012 roku w nowym Pawilonie Wystawienniczym u stóp Grodziska w Sopocie odbył się arcyciekawy odczyt prof. Stanisława Suchodolskiego. Tytuł odczytu "Numizmatyka podwodna, czyli o skarbach z zatopionych okrętów". Organizatorem było Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Oddział "Grodzisko". Prelegent w bardzo ciekawy sposób mówił o metodach identyfikacji zatopionych okrętów. Po zlokalizowaniu wraku okrętu archeolodzy stają przed szeregiem pytań, na które muszą odpowiedzieć mając do dyspozycji fragmenty wraku i przedmioty z zatopionego okrętu. Pytania to między innymi: jakiego typu był to okręt, skąd i dokąd płynął, gdzie i kiedy został zbudowany, co przewoził i cały szereg innych. Szeroko opowiadał, ilustrując przezroczami, jak różne hipotezy dotyczące odpowiedzi na wyżej przytoczone pytania można wykluczyć bądź potwierdzić. Jedną z ciekawszych metod identyfikacji okrętu jest rozpoznanie monet umieszczanych w stopce pod masztem okrętu.
Przy okazji odczytu, z inicjatywy naszej Prezes Honorowej pani Aleksandry Szymańskiej-Bukowskiej, Oddział nasz urządził wystawę medalierska ze zbiorów Romualda Sieradzkiego. Ekspozycja zawierała przeszło 100 medali w trzech gablotach: okręty, statki i żaglowce.

W kwartalniku "Człowiek i dokumenty" został opublikowany artykuł Fałszerstwa polityczne pieniędzy i "koreański superdolar" autorstwa członka Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystawa Numizmatycznego, pana Mariusza Habkowskiego, eksperta z zakresu technicznych badań dokumentów w Laboratorium Kryminalistycznym KWP Gdańsk, biegłego przy Sądzie Okręgowym w Słupsku.

Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję elektroniczną artykułu.

3 kwietnia 2012 roku w Muzeum Miasta Gdyni odczyt zorganizowany przez Gdański Oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego "Nowe trendy w produkcji i zabezpieczeniach banknotów" wygłosił Mariusz Habkowski.
Odczyt rozpoczął się od przedstawienia krótkiego rysu historycznego traktującego o fałszerstwach środków pieniężnych z naciskiem na najbardziej spektakularne ich przejawy, tj. fałszerstwa polityczne. Następnie przedstawione zostały elementy protekcyjne stosowane przy zabezpieczaniu banknotów od przełomu lat 80-tych i 90-tych ubiegłego stulecia. Na zakończenie referatu zaprezentowane zostały najnowsze materiały do produkcji podłoża banknotów alternatywne dla papieru, a więc podłoża polimerowe oraz hybrydowe.

W dniach 21-23 marca 2012 roku w godz. 15-17 w IV Oddziale Banku Pekao SA w Gdyni, ul. Waszyngtona 34/36, prezentację "Rodzaje i kształty monet" przedstawia Prezes Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, pan Aleksander M. Kuźmin.


Kliknij tutaj, by zobaczyć pokazywane monety.

w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni, ul. Świętojańska 5-7, przy współudziale Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystawa Numizmatycznego w marcu 2012 roku prezentowana była wystawa "Kobiety w medalierstwie" ze zbiorów Bogumiła Filipka .

Kliknij tutaj, by zobaczyć pokazywane na wystawie eksponaty.

W dniu 6 marca 2012 roku na spotkaniu Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Muzeum Miasta Gdyni odbył się odczyt "Kobiety w medalierstwie", wygłoszony przez pana Bogumiła Filipka (Fot1).
Ze względu na interesujący temat i postać prelegenta, znanego kolekcjonera i propagatora medalierstwa, odczyt zgromadził liczną publiczność (Fot2). Obecne na odczycie panie, z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, zostały obdarowane przez prelegenta kwiatami (Fot3). Po odczycie była okazja do obejrzenia z bliska prezentowanych medali (Fot4).

Dla tych, co nie mogli uczestniczyć w spotkaniu, kilka zdjęć medali: Fot5, Fot6, Fot7, Fot8.

W dniu 26 lutego 2012 roku odbyła się wycieczka do Warszawy członków Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Pierwszym punktem było zwiedzanie Gabinetu Numizmatycznego Mennicy Polskiej (Fot01, Fot02). Przewodnikiem po Gabinecie był Piotr Kosanowski - specjalista ds. Marketingu z Mennicy Polskiej (Fot03).
Następnie uczestnicy wycieczki przeszli po stoiskach Giełdy Numizmatycznej "Monetarium" (Fot04, Fot05, Fot06).
Była też możliwość obejrzenia srebrnej monety NBP 10 zł, przygotowanej z okazji 150 lat Muzeum Narodowego w Warszawie (Fot07).
Następnie przejechano do Łazienek Królewskich (Fot08), gdzie w Pałacu na Wyspie prezentowana jest wystawa "Skarb z Kijowa. Złoty Poczet. Królewska Kolekcja Medali Stanisława Augusta" (Fot09).
Największe zainteresowanie uczestników wycieczki wzbudziła złota seria (22 medale) z Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie, po raz pierwszy od ponad 200 lat prezentowana publicznie w Polsce (Fot10, Fot11, Fot12).
Na wystawie pokazane są również srebrne, brązowe i żeliwne medale z wizerunkami władców Polski (Fot13, Fot14, Fot15). Na ekspozycji znajdują się też oryginalne stemple, z których były bite medale (Fot16, Fot17).
O historii kolekcji interesująco opowiadał kurator wystawy pan Tomasz Bylicki (Fot18. Fot19).

W niedzielę 3 czerwca 2012 r. po raz jedenasty zostaną wręczone Honorowe Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin - Borkowskiego. Kandydatów do tego prestiżowego wyróżnienia można zgłaszać do 15 kwietnia.
Wszystkie zainteresowane organizacje kolekcjonerów i muzea prosimy o zgłaszanie swoich kandydatów do Honorowej Nagrody. Rozpatrywane będą wnioski, które nadesłane zostaną do muzeum do 15 kwietnia br. (decyduje data stempla pocztowego). Można też wniosek przesłać mailem lub faksem, nie później niż 15 kwietnia. W tym przypadku wersja papierowa wniosku, podpisana przez upoważnione osoby, musi trafić do muzeum nie później niż 24 kwietnia. Kapituła Nagrody zbiera się w celu wyboru laureatów 25 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie.
Insygnia Nagrody - pierścienie i dyplomy wręczone zostaną laureatom podczas XI Ogólnopolskiego Święta Kolekcjonerów w dniu 3 czerwca (niedziela).
Formularz wniosku można pobrać ze strony muzeum i wypełnić komputerowo, wydrukowany podpisać, lub wydrukować formularz i w całości wypełnić ręcznie. Do wniosku powinny zostać dołączone materiały ilustrujące najważniejsze(!) osiągnięcia kolekcjonerskie kandydata.
W razie pytań i wątpliwości proszę dzwonić na numer 24 2523347. Można też zadawać pytania przez pocztę e-mail: muzeumkrosniewice@wp.pl


Informacja ze strony Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach .

10 lutego 1926 roku Rada Ministrów nadała Gdyni prawa miejskie. Z okazji 86. urodzin w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni, ul. Świętojańska 5-7, przy współudziale Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystawa Numizmatycznego prezentowana była wystawa "86 urodziny Gdyni - medale jubileuszowe". Na wystawie można było zobaczyć medale wybite z okazji wcześniejszych jubileuszy miasta.

Kliknij tutaj, by zobaczyć prezentowane na wystawie eksponaty.

Na zdjęciu obok - przy gablocie z prezentowanymi medalami pan Romuald L. Sieradzki, właściciel przedstawianego zbioru.

W dniu 7 lutego 2012 roku, odczyt na temat "Od projektu do monety, czyli jak powstają małe dzieła sztuki" w Muzeum Miasta Gdyni wygłosił Piotr Kosanowski z Mennicy Polskiej. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć interesującą prezentację multimedialną na temat wszystkich etapów procesu produkcji monet oraz film o produkcji w Mennicy Polskiej. Po prelekcji Piotr Kosanowski odpowiadał na wiele pytań dotyczących produkcji monet i medali. Wśród uczestników spotkania rozlosowano wartościowe pamiątki w postaci albumów i numizmatów.

Zapraszamy do Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni, ul. Świętojańska 5-7, gdzie przy współudziale Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystawa Numizmatycznego organizowane są wystawy ze zmieniającymi się co miesiąc eksponatami.
Tematem styczniowej wystawy były "Monety i banknoty Gdyni i z Gdynią związane".

Kliknij tutaj, by zobaczyć prezentowane na wystawie eksponaty.

O działalności księgarni można przeczytać na stronie http://vademecumgdynia.osdw.pl.

3 stycznia 2012 roku członkowie i sympatycy Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego spotkali się z okazji Świąt i Nowego Roku. W sympatycznej atmosferze był czas na chwilę refleksji na temat mijającego roku i na dyskusję o planach na kolejny rok.

Na dziedzińcu północnym Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej od 14 grudnia 2011 do 6 stycznia 2012 prezentowana była wystawa "Maria Skłodowska-Curie. Kobieta niezwykła" poświęcona życiu i pracy naukowej uczonej.
Wśród wielu eksponatów była też gablota z medalami związanymi z Marią Skłodowską-Curie, pochodzącymi ze zbiorów członków Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Szczegóły na temat wystawy na stronie Politechniki Gdańskiej.

Bank Pekao S.A. wspólnie z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym zorganizował wystawę "Poznaj historię i kształty pieniądza", w dniach 14-16 grudnia 2011 roku, w godz. 15:00-17:00 w Oddziale w Gdyni, ul. 10 lutego 8.
W czasie wystawy właściciel prezentowanego zbioru - prezes Gdańskiego Oddziału PTN Pan Aleksander M. Kuźmin wprowadzał zainteresowanych w tajemnice numizmatyki.

Zapraszamy do Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni, ul. Świętojańska 5-7, gdzie przy współudziale Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystawa Numizmatycznego została zorganizowana wystawa medali.
Pierwsza odsłona wystawy zawiera medale wyemitowane przez PTN Oddział w Gdańsku.
W dniu otwarcia wystawy 14 grudnia 2011 roku okolicznościowy wykład przedstawił prezes Gdańskiego Oddziału PTN Pan Aleksander M. Kuźmin.
Kliknij tutaj, by zobaczyć wystawiane medale.

O działalności księgarni można przeczytać na stronie http://cafeksiegarniavademecum.bloog.pl/.

W dniu 6 grudnia 2011 roku, odczyt na temat "Stemple do wielodukatówek księstwa legnickiego z XVII wieku" w Muzeum Miasta Gdyni wygłosił Jarosław Dutkowski.

Z okazji Święta Szkoły i Jubuleuszu 20-lecia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni została zorganizowana wystawa "Marszałek Józef Piłsudski w medalu" ze zbiorów członka Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystawa Numizmatycznego, pana Romualda L. Sieradzkiego. Wystawę można było zwiedzać 10 i 11 listopada 2011 r.

Dla tych, którzy nie byli - kilka zdjęć. Niestety zdjęcia robione przez szybę, dlatego nie są najlepszej jakości. fot_1 fot_2 fot_3 fot_4 fot_5 fot_6 fot_7 fot_8 fot_9

Na zdjęciu obok właściel zbioru medali z Piłsudskim, pan Romuald L. Sieradzki, przy wystawie.

W jesienne popołudnie 8 listopada 2011 roku, uczestnicy spotkania w Muzeum Miasta Gdyni odbyli wirtualny spacer po Gdańsku.
W trakcie prelekcji Dariusza Świsulskiego była okazja okazja do porównania zdjęć charakterystycznych obiektów tego miasta z ich wizerunkami na medalach.
Kilkadziesiąt medali ilustrujących wycieczkę, można było obejrzeć na uzupełniającej odczyt wystawie. W dyskusji po odczycie ciekawym uzupełnieniem była wypowiedż znawcy gdańskich medali, pana Miłosza Frąckowiaka.

Kolejne otwarte spotkanie Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego odbyło się w Muzeum Miasta Gdyni we wtorek 4 października 2011 roku.
Z okazji setnego numeru Gdańskich Zeszytów Numizmatycznych prezes Gdańskiego Oddziału PTN, pan Aleksander M. Kuźmin, przedstawił ich genezę i szereg ciekawostek związanych z ich wydawaniem od piewszego numeru w 1988 roku. Przypomniał m.in., że w związku z zakazem cenzury, pierwsze numery nie mogły być numerowane. Dlatego na okładce umieszczone były rysunki monet: jeden dla numeru pierwszego, dwa dla drugiego itd.

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość,
że dnia 26 września 2011 roku zmarł

śp. inż.
Antoni Ziółkowski

wieloletni, niestrudzony działacz w dziedzinie kultury i numizmatyki,
cieszący się wielkim szacunkiem, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.


Najbliższej Rodzinie serdeczne wyrazy współczucia składają
członkowie Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Oddział w Gdańsku.

Pierwszy po wakacyjnej przerwie odczyt w Muzeum Miasta Gdyni pt. "Weksylia Ligowe" wygłosił we wtorek 6 września 2011 roku pan Józef Wąsiewski.
Słuchacze dowiedzieli się wielu interesujących informacji o chorągwiach, sztandarach i banderach, oraz na znajdujących się na nich symbolach. Znaczną część wykładu poświęcono znakom i symbolom Ligi Morskiej i Kolonialnej.

W dniu 2 sierpnia 2011 roku została otwarta wystawa zorganizowana przez Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku z okazji "Dni Otwartych NBP". Na wystawie w Domu Uphagena (ul. Długa 12) można zobaczyć projekty graficzne banknotów (w tym takich, które nie zostały wprowadzone do obiegu) oraz zabytkowe maszyny liczące i maszyny biurowe. Natomiast w Dworze Artusa (Długi Targ 43/44) można zobaczyć fotografie znanych artystów, sportowców i polityków, prezentujących monety kolekcjonerskie NBP, a także monety i medale poświęcone Papieżowi Janowi Pawłowi II. Wystawę można oglądać do 21 sierpnia.
Szczegóły: http://www.nbp.com.pl/dniotwarte/index.html#/Gdansk/zaproszenie

Na zdjęciu: prezes Gdańskiego Oddziału PTN, pan Aleksander M. Kuźmin wybija pamiątkowy żeton przygotowany z okazji "Dni otwartych NBP".

Wycieczka do Fromborka


Członków i sympatyków Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego zapraszamy na wycieczkę do Fromborka w sobotę 24 września 2011 roku.

Zapisy do 31 sierpnia 2011.


Jarmark Dominikański

Tradycyjny Jarmark Dominikański w Gdańsku w 2011 roku odbywa się od 30 lipca do 21 sierpnia. Kolekcjonerzy i targ perski zajmują Podwale Staromiejskie, ul. Grobla IV, ul. U Furty oraz ul. Straganiarską.
Szczegóły: http://www.jarmarkswdominika.pl/

7 czerwca 2011 roku w Muzeum Miasta Gdyni odbyła się prelekcja Romy Włodarczak "Jak powstawał zbiór numizmatyczny na Zamku Malborskim".

Z okazji obchodzonego Roku Jana Heweliusza w związku z 400-leciem urodzin, w dniu 10 maja 2011 roku odbyła się prelekcja pani Heleny Dzienis "Ślady gdańskich uroczystości ku czci Jana Heweliusza XVII - XXI w.". Przedstawione zostały działania służące upamiętnieniu tego wielkiego Gdańszczanina, od czasów po jego śmierci w XVII wieku, po dzień dzisiejszy. Omówiono wydawnictwa związane z Heweliuszem oraz poświęcone jemu pomniki i medale. Ciekawostką jest wyemitowany w 1923 roku przez Senat Wolnego Miasta Gdańska banknot z Janem Heweliuszem, o nominale 10 milionów marek (fragment na zdjęciu obok).
Uczestnicy odczytu otrzymali pamiątki przygotowane przez Komitet Obchodów Roku Jana Heweliusza.

5 kwietnia 2011 roku w Muzeum Miasta Gdyni odbyła się się prelekcja Henryka Karpińskiego "Odznaki i odznaczenia z okresu wojny domowej w Hiszpanii". Prelekcja połączona była z pokazem omawianych walorów.

W intersującej prezentacji przedstawiono kilkadziesiąt medali, zaczynając od Orderu Złotego Runa. Informacje o medalach przedstawiono w odniesieniu do historii Hiszpanii.


UWAGA - NIEBEZPIECZNE FAŁSZERSTWA GROSZY WACŁAWA II

Od kilku tygodni w całej Polsce oszuści rozprowadzają większą ilość fałszywych groszy praskich Wacława II. Do tej pory udała im się hurtowa sprzedaż co najmniej ok. 6 000 szt. Monety sprzedawane są w antykwariatach, partiami po ok. 1000 szt. ( w jednym przypadku było to 2000 szt.) w cenie ok. 25 zł. ...
(zbb)
Cały artykuł w Gdańskich Zeszytach Numizmatycznych nr 95/2011.

1 marca 2011 roku w Muzeum Miasta Gdyni odbył się odczyt Dariusza Świsulskiego "Medale polskich uczelni technicznych". Prelegent przedstawił rozwój szkolnictwa technicznego, począwszy od utworzonej w 1844 roku Akademii Technicznej we Lwowie, poprzez Instytut Politechniczny w Warszawie (1898 rok), Technische Hochschule w Gdańsku (1904) i Wrocławiu (1910), Akademię Górniczą w Krakowie (1919), Szkołę Morską w Tczewie (1920), kończąc na Politechnikach i Wyższych Szkołach Inżynierskich utworzonych po II wojnie światowej. Historia powstania i przekształcania uczelni była ilustrowana medalami emitowanymi przez uczelnie z okazji ważnych wydarzeń i jubileuszy.

Szczególnie dużo miejsca poświęcono Politechnice Gdańskiej. Pokazano i omówiono kilkanaście medali wyemitowanych w PG.
Prelekcji towarzyszyła wystawa kilkudziesięciu medali, omawianych w trakcie prelekcji.

Na zdjęciu uczestnicy odczytu; pierwszy z lewej (przy wystawie medali) prelegent


 

 

 

 

 

 

 

   
Szablony stron